Krzysztof Góźdź

Obraz Chrystusa w dziełach Benedykta XVI
[The image of Christ in Benedict XVI's Work]

Czasopismo: Roczniki Teologii Dogmatycznej KUL (ISSN: 2080-6345)
Rok wydania: 2014
Streszczenie: Obraz Chrystusa w trylogii Jezus z Nazaretu jest bardzo jasny i systematyczny. Od początku do końca jest on przepojony perspektywą Bożej jedności Ojca i Syna. Boże Dziecię jest wyrazem najgłębszej pokory Najwyższego, nowy Mojżesz jest wypełnieniem obietnic Pana Historii, a Syn Boży to Christus totus całej ekonomii zbawczej. Wcielenie, Śmierć i Zmartwychwstanie stanowią trzy akty tego samego theatrum personae odwiecznego Logosu, który stając się człowiekiem wyniósł nasze człowieczeństwo na wyżyny niebieskie. Tę wzrastającą triadę obrazu Jezusa Chrystusa można ująć także na płaszczyźnie obietnicy: Boże Dziecię było wyjawieniem Bożej obietnicy, nowy Mojżesz był realizacją obietnicy, a Syn Boży przez swą Ofiarę stał się spełnieniem obietnicy. Innymi słowy, Wcielenie objawiło Bożą tajemnicę i nakreśliło szkic całego obrazu, Jezus nauczający i uzdrawiający wypełnił treścią pierwotny szkic, nadając mu zasadniczych barw, ale rzeczywisty kontrast i centrum tego obrazu to Chrystus na tronie krzyża. Tak obraz Chrystusa jest jeden i wiecznie ten sam: Żyjący nasz Pan i nasz Bóg. Joseph Ratzinger – Benedykt XVI jest więc prawdziwym obrońcą Bóstwa Jezusa Chrystusa przed zdegenerowanym światem Zachodu.
Słowa kluczowe: Jezus z Nazaretu, Benedykt XVI, oblicze Chrystusa, rodowód Jezusa, Nowy Mojżesz, Syn Boży, krzyż, zmartwychwstanie

author = "Krzysztof Góźdź",
title = "Obraz Chrystusa w dziełach Benedykta XVI",
journal = "Roczniki Teologii Dogmatycznej KUL",
year = "2014",

Góźdź, K. (2014). Obraz Chrystusa w dziełach Benedykta XVI. Roczniki Teologii Dogmatycznej KUL, 2, 17-29.