Krzysztof Góźdź

Teologia – uniwersytet – nauka w myśli Josepha Ratzingera/Benedykta XVI
[Theology – university – science in the thought of Joseph Ratzinger/Benedict XVI]

Artykuł nierecenzowany w wydawnictwie zbiorowym

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2010
Tytuł publikacji: Czy rozum jest w konflikcie z wiarą? W X rocznicę ogłoszenia encykliki Fides er ratio
Redaktorzy: Jan Krokos, Maria Ryś
Streszczenie: Tryptyk: teologia – uniwersytet – nauka Joseph Ratzinger wiąże wspólną problematyką poszukiwania prawdy i służenia prawdzie. Teologia jako nauka ma zasadnicze zadanie: służyć poznaniu prawdy Objawienia. Miejscem tej służby jest Kościół. Dlatego teologia jest uprawiana „w Kościele i z Kościołem”, przynależy do Kościoła i jest zależna od Kościoła. Podobnie fundamentalną rolę uniwersytetu widzi Ratzinger w poszukiwaniu i przekazywaniu prawdy. Istotne jest tu jednak, że poszukiwanie prawdy nie może dokonywać się bez Boga. Etos uniwersytetu – w szczególności katolickiego – polega na wspólnym świadectwie tej prawdy.
Słowa kluczowe: fides, ratio, prawda, Kościół, teologia, nauka, uniwersytet, J. Ratzinger

author = "Krzysztof Góźdź",
title = "Teologia – uniwersytet – nauka w myśli Josepha Ratzingera/Benedykta XVI",
journal = "",
year = "2010",

Góźdź, K. (2010). Teologia – uniwersytet – nauka w myśli Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. , 85-101.