Czasopismo: Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (ISSN: 2083-8611)
Rok wydania: 2014
Streszczenie: Ryzyko inwestowania (w tym w kontrakty terminowe) zależy od zmian wyceny instrumentu finansowego (zmienność). Jednak w większym stopniu dotyczy indywidualnych predyspozycji podejmującego decyzje inwestycyjne. To inwestor określa jaką kwotę może zaryzykować. Natomiast odpowiedni moment zawarcia transakcji często pokazuje analiza techniczna. W artykule zaprezentowano właśnie taki moment w postaci PRZ. Jest on wyznaczany za pomocą formacji harmonicznej Butterfly, opisanej ważnymi współczynnikami Fibonacciego. W artykule zamieszczono wykresy notowań giełdowych oraz skrócone tabele z danymi zawierającymi wartość zlecenia zabezpieczającego stop-loss, które chroni przed stratą, jak również ochrania zyski. Istotą wszystkich formacji harmonicznych XABCD (w tym prezentowanej formacji Butterfly) jest obliczenie dogodnego momentu zainicjowania transakcji na wiele dni (czasem tygodni lub miesięcy) przed jego pojawieniem się. Tym momentem jest punkt D, który obliczany jest za pomocą zniesień zewnętrznych oraz zniesień wewnętrznych. Z zamieszczonych wykresów i obliczeń wynika, że omówiona struktura charakteryzuje się bardzo dużą rentownością (492,31% w ciągu 34 dni przebywania na rynku) przy pewnym akceptowanym poziomie ryzyka, które wynosi R=130 zł na jedną pozycję.
Słowa kluczowe: potencjalny obszar odwrócenia, zniesienia Fibonacciego, formacja harmoniczna Butterfly
Dostęp WWW: http://www.ue.katowice.pl/fileadmin/_migrated/content_uploads/9_K.Bednarz_The_potential_reversal_zone....pdf

author = "Krzysztof Bednarz",
title = "The Potential Reversal Zone in futures contract evaluation. Practical application of the harmonic Butterfly pattern",
journal = "Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach",
year = "2014",

Bednarz, K. (2014). The Potential Reversal Zone in futures contract evaluation. Practical application of the harmonic Butterfly pattern. Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, 186, 113-130.