Doświadczenia graniczne młodzieży i towarzyszące im zmiany aksjologiczne inspiracją do pracy wychowawczo-dydaktycznej
[Youth’s border experience and accompanying axiological changes as a inspiration to didactical and educational work]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Radom
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: Sytuacje graniczne w biegu ludzkiego życia
Redaktorzy: Jolanta Wiśniewska
Strony od-do: 197-221
Streszczenie: Cierpienie jest nieodłącznym elementem drogi życiowej człowieka, ma charakter holistyczny, obejmuje wszystkie warstwy życia i funkcjonowania człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje cierpienie, którego człowiek doświadcza w sytuacji granicznej. Jest najtrudniejszym cierpieniem, posiadającym dużą siłę i dynamikę, pozbawiającym poczucia bezpieczeństwa, przynależności, przyjemności. W aspekcie aksjologicznym może mieć charakter progresywny lub regresywno - degresywny. Doświadczanie cierpienia przez młodzież w sytuacjach granicznych przeżywane jest boleśnie i z dużą intensywnością. Powstają dwa zasadnicze pytania badawcze: - Jakiego rodzaju zmiany aksjologiczne występują u młodzieży doświadczającej cierpienia w sytuacjach granicznych? - W czym wyrażać się powinna specyfika pracy wychowawczo-dydaktycznej wobec dzieci i młodzieży doświadczającej cierpienia granicznego? W poniższym opracowaniu zostanie podjęta próba odpowiedzi na powyższe pytania.
Słowa kluczowe: cierpienie, sytuacja graniczna, zmiana aksjologiczna



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Krystyna Chałas",
title = "Doświadczenia graniczne młodzieży i towarzyszące im zmiany aksjologiczne inspiracją do pracy wychowawczo-dydaktycznej",
journal = "",
year = "2015",
pages = "197-221"
}

Cytowanie w formacie APA:
Chałas, K. (2015). Doświadczenia graniczne młodzieży i towarzyszące im zmiany aksjologiczne inspiracją do pracy wychowawczo-dydaktycznej. , 197-221.