Konrad Słowiński

Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu 26 X – 13 XII 1981
[The strike at the Wyższa Szkoła Inżynierska named Kazimierz Puławski in Radom 26 X – 13 XII 1981]

Hasło encyklopedyczne

Miejsce: -
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Encyklopedia Solidarności
Redaktorzy: -
Streszczenie: Hasło przedstawia informację o jednym z najdłuższych protestów w PRL, jaki miał miejsce w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w okresie 26 październik-13 grudzień 1981 r. Protestujący postulowali odwołanie z funkcji rektora prof. Michała Hebdy w związku z mianowaniem go na to stanowisko ze złamaniem obowiązujących procedur, jego apodyktycznym stosunkiem do pracowników oraz uległością wobec władz partii i innych służb komunistycznego państwa. Pośrednią przyczyną strajku była próba włączenia się strajkujących w proces demokratyzacji życia społecznego w kraju, chęć przeprowadzenia zmian na fali odnowy prowadzonej przez „Solidarność” i wyrażenie niezadowolenia wobec władz z panującego na uczelniach porządku. 26 października 1981 r. rozpoczęto strajk okupacyjny (w krótkim czasie objął całą uczelnię). Próby osiągnięcia kompromisu nie przyniosły rezultatu. 13 grudnia 1981 nad ranem ZOMO zmusiło protestujących do opuszczenia uczelni i zakończenia strajku.
Słowa kluczowe: Solidarność, opozycja w PRL, protesty społeczne
Dostęp WWW: http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=D01253_Strajk_w_WSI_Radom