Konrad Słowiński

Bogu i ludziom. Parafia i kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny w Węgrowie w XV-XXI wieku
[God and people. The parish and the church of the Assumption of the Holy Virgin Mary in Węgrów in the XV-XXI century]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Radom
Rok wydania: 2011
Streszczenie: Niniejsza książka jest próbą naukowego przedstawienia zarysu historii kościoła i parafii p.w. Wniebowzięcia NMP Węgrowie. Bez wątpienia utworzenie w 1414 r. parafii i wzniesienie pierwszego drewnianego, później zaś murowanego kościoła, było jednym z najważniejszych zdarzeń w życiu samego miasta. Oprócz oczywistego aspektu duchowego, jego powstanie przyniosło również wiele wymiernych korzyści dla Węgrowa i jego mieszkańców. Po spaleniu kościoła na początku XVIII w. ówczesny właściciel miasta Jan Dobrogost (Bonawentura) Krasiński, jeden z najwybitniejszych mecenasów sztuki swojej epoki, przystąpił do odbudowy zniszczonej świątyni. Zadanie to powierzył architektowi królewskiemu okresu baroku Carlo Ceroniemu. Dzięki temu nowo powstały kościół stał się jednym z najpiękniejszych zabytków budownictwa sakralnego nie tylko na Podlasiu, ale i w Polsce. Uroczystej konsekracji nowej świątyni dokonał w dniu 26 maja 1711 r. biskup łucki ks. Aleksander Benedykt Wyhowski. Przez wiele lat kościół rozwijał się i piękniał, a jego wnętrza do dnia dzisiejszego przypominają czasy świetności Węgrowa. Wspaniałe freski wybitnego malarza Michelangelo Palloniego oraz inne nietuzinkowe zabytki przyciągają do węgrowskiej świątyni wielu zwiedzających i miłośników sztuki. Jednak należy podkreślić, że kościół farny to nie tylko budynek. Na jego historię składa się wiele, często zawiłych, ale jakże zajmujących wydarzeń. Ten pierwotnie katolicki kościół parafialny stał się w 1558 r. protestancką świątynią, odzyskaną przez katolików dopiero ponad 70 lat później. Przez długi czas pozostawał pod opieką Zakonu Księży Komunistów (Zgromadzenia Kleryckiego Księży Życia Wspólnego). Dzięki wspaniałej postawie i pieczołowitości wielu proboszczów stale się rozwijał. Niemały wkład w jego funkcjonowanie mieli również parafianie, dla których budynek kościoła szybko stał się ostoją i prawdziwą przystanią w trudnych czasach zaborów, wojen oraz okresu komunizmu. Mimo licznych zawirowań losu węgrowska świątynia na stałe wpisała się w historię miasta, „dźwigając krzyż” w czasach niedoli i chaosu wspólnie ze swymi parafianami. Ukoronowaniem wielu lat funkcjonowania kościoła farnego było ustanowienie go 4 kwietnia 1997 r. Bazyliką Mniejszą, czego dokonał papież – Polak Ojciec Święty Jan Paweł II.
Słowa kluczowe: węgrów, parafia i kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny w Węgrowie, Bazylika Mniejsza w Węgrowie



Cytowanie w formacie Bibtex:
@book{1,
author = "Konrad Słowiński",
title = "Bogu i ludziom. Parafia i kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny w Węgrowie w XV-XXI wieku",
year = "2011",
}

Cytowanie w formacie APA:
Słowiński, K. (2011). Bogu i ludziom. Parafia i kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny w Węgrowie w XV-XXI wieku. Radom: