Konrad Słowiński

Polsko-rosyjska "wojna pomnikowa" w kontekście polityki historycznej Prawa i Sprawiedliwości
[The Polish-Russian ‘monument war’ in the contextof the Law and Justice’s historical policy]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Historia i Świat (ISSN: 2299-2464)
Rok wydania: 2023
Tom: 12
Strony od-do: 347-358
Streszczenie: Artykuł porusza kwestię wpływu uwarunkowań historycznych na stosunki polsko-rosyjskie u progu XXI wieku. Po upadku systemu komunistycznego w Polsce w 1989 r. nowe elity polityczne, kierujące procesem przemian demokratycznych w III RP, podjęły się działań zmierzających do uregulowania spornych wątków ze wspólnej polsko-rosyjskiej historii. Jednym ze źródeł konfliktu na tle występujących obciążeń historycznych była sprawa usuwanych przez Polskę pomników żołnierzy Armii Czerwonej poległych na ziemiach polskich. Problem ten stał się istotnym elementem antagonizującym stosunki dwustronne, prowadząc do wybuchu polsko-rosyjskiej "wojny pomnikowej". Spory o radzieckie pomniki zdominowały dyskusję w stosunkach polsko-rosyjskich, tworząc kolejne pole konfliktu na płaszczyźnie historycznej.
Słowa kluczowe: Polska, Rosja, polityka historyczna, stosunki polsko-rosyjskie, obciążenia historyczne, stereotypy narodowe, II wojna światowa
Dostęp WWW: https://czasopisma.uph.edu.pl/historiaswiat/article/view/3433/3195



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Konrad Słowiński",
title = "Polsko-rosyjska ''wojna pomnikowa'' w kontekście polityki historycznej Prawa i Sprawiedliwości ",
journal = "Historia i Świat",
year = "2023",
pages = "347-358"
}

Cytowanie w formacie APA:
Słowiński, K. (2023). Polsko-rosyjska "wojna pomnikowa" w kontekście polityki historycznej Prawa i Sprawiedliwości . Historia i Świat, 347-358.