Konrad Słowiński

[Local Authorities Party-State to the Catholic University of Lublin in the Years 1956-1989. Outline of the Problem]

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2018
Numer czasopisma: 2 (zeszyt specjalny)
Streszczenie: Głównym celem niniejszego artykułu jest omówienie polityki lokalnych władz partyjno-państwowych wobec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1956-1989. KUL jako uczelnia prywatna, niezależna od wpływów komunistów, stojąca po drugiej stronie barykady, jako instytucja wroga ideologicznie po reaktywowaniu działalności w 1944 r. z góry skazana była ze strony nowych władz na różnego rodzaju represje a w jakimś momencie nawet i na próbę likwidacji. Po krótkim okresie odwilży, jaka nastała po 1956 r., lokalne władze zaczęły podejmować stanowcze kroki, których celem było osłabienie a w dalszej perspektywie nawet sparaliżowanie funkcjonowania uczelni. Planowano to osiągnąć m.in. poprzez zamykanie świeckich kierunków studiów, pozbywanie środków finansowych czy też blokowanie nominacji kadry naukowej. Jednak zamierzenia lokalnych władz partyjnych nie zawsze szły w parze z decyzjami zapadającymi w Warszawie. Władze centralne bowiem nie były do końca przekonane do tego aby w swej polityce względem KUL sięgać po środki ostateczne, nie zważając na stosowne sugestie płynące w tym względzie z niższych szczebli aparatu partyjnego. Mimo wrogiej polityki lokalnych władz partyjnych uniwersytetowi udało się nie tylko przetrwać w tym trudnym dla niego okresie ale także z biegiem czasu podejmować działania umożliwiające jego stopniowy rozwój.
Słowa kluczowe: Polska Rzeczpospolita Ludowa, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, lubelskie władze partyjno-państwowe, szkolnictwo wyższe, Kościół katolicki
DOI: 10.18290/rh.2018.66.2s-5

author = "Konrad Słowiński",
title = "Lokalne władze partyjno – państwowe wobec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1956-1989. Zarys problematyki",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2018",
number = "2 (zeszyt specjalny)",

Słowiński, K. (2018). Lokalne władze partyjno – państwowe wobec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1956-1989. Zarys problematyki. Roczniki Humanistyczne, 2 (zeszyt specjalny), 99-114.