Konrad Słowiński

Kancelaria i dokumentacja miasta Radomia w latach 1915–1939
[Office and documentation of the municipality of the city of Radom in the years 1915-1939]

Czasopismo: Archiwista Polski (ISSN: 1425-9893)
Rok wydania: 2016
Tom: 3 (83)
Streszczenie: Głównym celem niniejszego artykułu jest ukazanie rozwoju kancelarii urzędu miejskiego w Radomiu w latach 1915-1939. Czynności kancelaryjne obejmujące organizację pracy kancelaryjnej, obieg pism w urzędzie oraz kwestie związane z tworzeniem się registratury wykonywane były w radomskim Magistracie w oparciu o trzy kolejno po sobie obowiązujące instrukcje, które w zasadniczy sposób regulowały sprawę obsługi kancelaryjnej tej instytucji. Początkowo funkcjonowanie kancelarii wyznaczały pojedyncze rozporządzenia i dyrektywy wydawane od 1915 r. przez nowo zorganizowane władze miejskie. Według przyjętych w tamtym czasie założeń w urzędzie obowiązywać miał system kancelarii dziennikowej, polegającej na rejestracji pism w głównym dzienniku podawczym oraz dziennikach wydziałowych. W 1923 r. przygotowano pierwszą instrukcję biurową, która jednak w dalszym ciągu utrzymywała w radomskim Magistracie system kancelarii dziennikowej. Poważne zmiany w tym zakresie wprowadzała dopiero druga instrukcja kancelaryjna z 1931 r. ustanowiająca bezdziennikowy system kancelaryjny. Zgodnie z nią likwidacji miały ulec oddziały kancelaryjne działające przy wydziałach. Zasadniczy ciężar czynności kancelaryjnych miał od tej pory spoczywać na referentach. Pod koniec 1936 r. władze miasta Radomia opracowały kolejną instrukcję kancelaryjną, która weszła w życie w następnym roku. W odróżnieniu od wcześniejszych przepisów wprowadzała ona tylko częściową decentralizację obsługi kancelaryjnej poprzez ponowne zorganizowanie kancelarii wydziałowych i powierzenie im niektórych czynności biurowych.
Słowa kluczowe: Kancelaria, zarządzanie dokumentacją, Magistrat, Radom

author = "Konrad Słowiński",
title = "Kancelaria i dokumentacja miasta Radomia w latach 1915–1939",
journal = "Archiwista Polski",
year = "2016",

Słowiński, K. (2016). Kancelaria i dokumentacja miasta Radomia w latach 1915–1939. Archiwista Polski, 47-62.