Kazimiera Krakowiak

[Proposals for systemic changes in the education of children and young people with special educational needs caused by hearing impairment (deaf, hard of hearing, hearing impaired)]

Czasopismo: CZŁOWIEK NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ SPOŁECZEŃSTWO (ISSN: 1734-5537)
Rok wydania: 2016
Numer czasopisma: 2(32)
Streszczenie: Celem rozważań i propozycji zawartych w artykule jest otwarcie szerokiej profesjonalnej dyskusji nad zmianami systemowymi w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi spowodowanymi przez uszkodzenia słuchu (niesłyszących, słabosłyszących, niedosłyszących). Dyskusja ta powinna zmierzać do wypracowania optymalnej koncepcji zmian, które chroniłyby najlepsze tradycje, nie naruszały wartościowego dorobku istniejącego systemu edukacji, doskonaliły jego funkcjonowanie, a jednocześnie uwzględniały nową wiedzę naukową i osiągnięcia techniczne oraz przemiany społeczne. Organizacja edukacji dzieci i młodzieży z uszkodzeniami słuchu w Polsce, mimo zaangażowania wielu wybitnych specjalistów, praktyków i działaczy oświatowych, nie odpowiada potrzebom, które podlegają ustawicznym przemianom w nowych uwarunkowaniach rozwojowych i społecznych tej grupy osób. Autorka proponuje konkretne rozwiązania organizacyjne, które poprawią spójność wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z uszkodzeniami słuchu oraz ich wychowania językowego i edukacji szkolnej. Pierwotna wersja tekstu została przygotowana jako Tezy do dyskusji w Zespole do spraw specjalnych potrzeb edukacyjnych powołanym przez Ministra Edukacji Narodowej.
Słowa kluczowe: uczniowie z uszkodzeniami słuchu, kształcenie uczniów z uszkodzeniami słuchu, potrzeby edukacyjne uczniów z uszkodzeniami słuchu
DOI: 10.5604/17345537.1224352

author = "Kazimiera Krakowiak",
title = "Propozycje zmian systemowych w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi spowodowanymi przez uszkodzenia słuchu (niesłyszących, słabosłyszących, niedosłyszących) ",
journal = "CZŁOWIEK NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ SPOŁECZEŃSTWO",
year = "2016",
number = "2(32)",

Krakowiak, K. (2016). Propozycje zmian systemowych w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi spowodowanymi przez uszkodzenia słuchu (niesłyszących, słabosłyszących, niedosłyszących) . CZŁOWIEK NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ SPOŁECZEŃSTWO, 2(32), 49-66.