Kazimiera Krakowiak

Pedagogiczno -logopedyczna analiza projektu pt. "Model edukacji dwujęzycznej dzieci głuchych"
[Analysis of the model of Bilingual education for deaf children project with regard to pedagogy and speech therapy]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Szkoła Specjalna (ISSN: 0137-818X)
Rok wydania: 2016
Tom: 77
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 26-40
Streszczenie: Dwujęzyczne wychowanie dzieci z uszkodzeniami słuchu wzbudza w Polsce coraz większe zainteresowanie, ale również kontrowersje różnych środowisk zajmujących się zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym, kształtowaniem umiejętności komunikacyjnych wyżej wymienionej grupy. Istnieje konieczność weryfikacji oddziaływań wychowawczo-edukacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży z uszkodzeniami słuchu. Należy jednak pamiętać, że w związku z tym, że nie jest to grupa homogeniczna, to również bardzo zróżnicowane są specjalne potrzeby poszczególnych jej członków. Celem artykułu jest pedagogiczno-logopedyczna analiza projektu Modelu edukacji dwujęzycznej dzieci głuchych , zamieszczona na stronie Łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. Autorka, odnosząc się do koncepcji projektu, zwraca uwagę na zagrożenia związane z bezrefleksyjnym, nieuwzględniającym wiedzy o rozwoju dziecka oraz zmian we współczesnej edukacji, forsowaniem rozwiązań nieprzystających do współczesnych warunków edukacyjnych założeń ideowych. Widząc potrzebę przemyślanych, polimetodycznych działań skoncentrowanych na indywidualnych potrzebach każdego dziecka i jego najbliższej rodziny, przestrzega przed sytuacją dominacji jednego, najbardziej właściwego dla niesłyszących, według Autorów projektu, sposobu komunikowania się, jakim jest język migowy. Moralnym i pedagogicznym obowiązkiem wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za edukację dzieci i młodzieży z uszkodzeniami słuchu jest niedopuszczenie do tego, aby edukacja dzieci głuchych, zamiast promować idę włączania ich do środowiska osób słyszących, doprowadziła do ich kulturowo-językowej izolacji.
Słowa kluczowe: dwujęzyczność, głusi, niesłyszący, słąbosłyszący, osoby z uszkodzonym słuchem, model edukacji dzieci głuchych, język migowy, edukacja niesłyszących
DOI: 10.5604/0137818x.1196103



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Kazimiera Krakowiak",
title = "Pedagogiczno -logopedyczna analiza projektu pt. ''Model edukacji dwujęzycznej dzieci głuchych''",
journal = "Szkoła Specjalna",
year = "2016",
number = "1",
pages = "26-40"
}

Cytowanie w formacie APA:
Krakowiak, K. (2016). Pedagogiczno -logopedyczna analiza projektu pt. "Model edukacji dwujęzycznej dzieci głuchych". Szkoła Specjalna, 1, 26-40.