Kazimiera Krakowiak

[Visualization of speech and multisensory support for hearing with the use of Cued Speech]

Czasopismo: Nowa Audiofonologia (ISSN: 2084-946X)
Rok wydania: 2013
Streszczenie: Warunkiem przyswojenia sobie języka dźwiękowego i nauczenia się mowy przez dziecko jest precyzyjne odróżnianie wszystkich elementarnych jednostek frazy (czyli sylab i głosek) w szybko płynącym strumieniu mowy (w ciągu fonicznym). Uszkodzenie narządu słuchu nie umniejsza wrodzonych zdolności językowych dziecka. Głębokie odbiorcze (zmysłowo-nerwowe) uszkodzenie słuchu blokuje jednak dostęp do klucza, według którego koduje się znaczenia. Dziecko głuche mimo wrodzonej zdolności do kategorialnego odróżniania elementów strumienia mowy praktycznie doświadcza afonemii lub bardzo poważnej dysfonemii, tzn. nie potrafi odróżniać i rozpoznawać słyszanych głosek tak precyzyjnie, aby przypisywać im wartość językową. Nie nabywa języka i mowy spontanicznie w codziennych konwersacjach. Nie może też z łatwością opanować umiejętności kontrolowania własnych wypowiedzi. Nie jest więc dla niego możliwe wypracowanie sobie bogatego języka wewnętrznego. Deficyt w zakresie języka wewnętrznego jest prawdziwą przyczyną trudności komunikacyjnych i edukacyjnych osób niesłyszących. Ten deficyt sprawia, że mają one nie tylko trudności w rozumieniu i zaburzenia mówienia, lecz także trudności w czytaniu i pisaniu. Dziecku konieczna jest pomoc w uzyskaniu dostępu do sylab, a inaczej mówiąc konieczne jest przezwyciężenie afonemii i dysfonemii, czyli fonemizacja strumienia mowy. Ważne jest, aby znaleźć taką metodę przezwyciężania afonemii, która będzie działać w warunkach naturalnej, swobodnej, codziennej komunikacji w rodzinie. Taką szansę daje metoda fonogestów.
Słowa kluczowe: wizualizacja mówienia, wielozmysłowe wspomaganie słuchania, fonogesty, dziecko głuche

author = "Kazimiera Krakowiak",
title = "Wizualizacja mówienia i wielozmysłowe wspomaganie słuchania z zastosowaniem fonogestów",
journal = "Nowa Audiofonologia",
year = "2013",

Krakowiak, K. (2013). Wizualizacja mówienia i wielozmysłowe wspomaganie słuchania z zastosowaniem fonogestów. Nowa Audiofonologia, 1, 11-15.