[Media in shaping the image of a disabled person in a public space]

Czasopismo: Фундаментальные и прикладные исследования в практиках ведущих научных школ (ISSN: 2313-7525)
Współautorzy: Julia Gorbaniuk
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Ukazane tendencje przedstawiania osób niepełnosprawnych w mediach wywołują coraz większą krytykę i niezadowolenie środowisk osób niepełnosprawnych. Dostępne badania pokazują, iż prezentowany przez media wizerunek osoby niepełnosprawnej jest często daleko niepełny a nawet fałszywy. Utrudnia to bardzo porozumienie i integrację osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, wyraźnie zmniejsza ich szansę na realizację życiowych planów oraz rozwój indywidualny. Amerykańskie badania nad postawami wobec osób niepełnosprawnych wskazują, iż u 80% amerykanów problem z akceptacją osób niepełnosprawnych wynika z prezentowanego obrazu niepełnosprawności w mediach. W związku z tym, że poprzez media człowiek czerpie większość informacji o świecie oraz adaptuje wzory zachowań, a za pomocą mediów kształtuje swoją tożsamość i poglądy, niezmiernie ważne jest zwrócenie uwagi na jakość otrzymywanych treści. Należy przy tym pamiętać, że media przekazują wiedzę niedoskonałą, a niekiedy mylącą. Zatem, tym bardziej trzeba podkreślić uświadamiającą i uwrażliwiającą rolę mediów, mającą sposobność i właściwe narzędzia do pokazania autentycznych i realnych problemów osób niepełnosprawnych.
Słowa kluczowe: niepełnosprawność, osoba niepełnosprawna, media, niepełnosprawność w mass-mediach

author = "Katarzyna Zielińska-Król and Julia Gorbaniuk",
title = "Media w procesie kształtowania wizerunku osoby niepełnosprawnej w przestrzeni publicznej",
journal = "Фундаментальные и прикладные исследования в практиках ведущих научных школ",
year = "2016",

Zielińska-Król, K. and Julia Gorbaniuk(2016). Media w procesie kształtowania wizerunku osoby niepełnosprawnej w przestrzeni publicznej. Фундаментальные и прикладные исследования в практиках ведущих научных школ, 1, 18-32.