Przegrane batalie Juliana Ochorowicza
[The lost battles of Julian Ochorowicz]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association) (ISSN: 0048-5675)
Rok wydania: 2011
Tom: 53
Numer czasopisma: 3
Strony od-do: 279-290
Streszczenie: Julian Ochorowicz należy do barwnych i niezwykłych postaci w dziejach polskiej psychologii. Zdaniem Ryszarda Stachowskiego (2000), na przełomie XIX i XX wieku był on jednym z najbardziej znanych Polaków w Europie. Jego kontrowersyjne poglądy przysporzyły mu tylu zwolenników, co przeciwników. Był uznawany za wielkiego twórcę, naukowca i badacza, ale też za szarlatana opętanego złymi mocami. Mimo iż wiele jego dzieł, badań i poglądów spotkało się z ostrą krytyką i odrzuceniem, to na pewno zdobył popularność i wpisał się na stałe do historii nauki. Najobszerniejsza monografia jego autorstwa dowodzi ważnego wkładu w rozwój telefonii i telewizji (Wajdowicz, 1964). Natomiast aktywność Ochorowicza w zakresie psychologii nie doczekała się dotąd całościowego opracowania.Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Katarzyna Drop",
title = "Przegrane batalie Juliana Ochorowicza",
journal = "Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association)",
year = "2011",
number = "3",
pages = "279-290"
}

Cytowanie w formacie APA:
Drop, K. (2011). Przegrane batalie Juliana Ochorowicza. Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association), 3, 279-290.