Analiza stanu zimozielonych roślin krzewiastych z gromady Angiospermae występujących w terenach zieleni miasta Lublin
[An analisys of the status of evergreen shrubs (Angiospermae) growing in green areas of Lublin city]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Acta Scientiarum Polonorum, Administratio Locorum (ISSN: 1644-0749)
Współautorzy: Ewa Trzaskowska
Rok wydania: 2012
Numer czasopisma: 11(4)
Strony od-do: 103-112
Streszczenie: Wśród roślin drzewiastych stosowanych w miejskich terenach zieleni istotną grupę stanowią liściaste krzewy zimozielone. Zachowują one ulistnienie przez okres całego roku, dzięki czemu są statecznym elementem parków i ogrodów. Tym samym wypełniają swoimi bryłami opustoszałe zimą przestrzenie miasta i pozwalają również w tym okresie cieszyć się roślinnością. Zimozielone krzewy cenione są głównie ze względu na trwałe liście ale wiele z nich wytwarza również barwne kwiaty i ozdobne owoce. Długo utrzymujący się w Polsce okres zimowy powoduje, że istnieje duża potrzeba wprowadzania w miejskie tereny zieleni zimozielonych krzewów. Niestety ich wymagania są duże a ilość gatunków dobrze rosnących i znoszących silne mrozy pozostaje niewielka. Dotyczy to w szczególności chłodniejszego obszaru wschodniej Polski. Warto więc stosować w zwiększonej ilości przede wszystkim te rośliny, które są najlepiej dostosowane do panujących warunków. Daje to bowiem gwarancję ich zdrowego wzrostu i dobrego wyglądu przez wiele lat.
Słowa kluczowe: krzewy zimozielone, tereny zieleni, Lublin



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Joanna Renda and Ewa Trzaskowska",
title = "Analiza stanu zimozielonych roślin krzewiastych z gromady Angiospermae występujących w terenach zieleni miasta Lublin",
journal = "Acta Scientiarum Polonorum, Administratio Locorum",
year = "2012",
number = "11(4)",
pages = "103-112"
}

Cytowanie w formacie APA:
Renda, J. and Ewa Trzaskowska(2012). Analiza stanu zimozielonych roślin krzewiastych z gromady Angiospermae występujących w terenach zieleni miasta Lublin. Acta Scientiarum Polonorum, Administratio Locorum, 11(4), 103-112.