[Eurasian Economic Union as an example of Russian initiatives on economic reintegration of the former USSR’s countries]

Czasopismo: STUDIA I PRACE WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO (ISSN: 2080-4881)
Rok wydania: 2015
Streszczenie: W artykule podjęto próbę oceny możliwości realnej integracji gospodarczej w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Ugrupowanie utworzone z inicjatywy Rosji jest kolejną próbą reintegracji obszaru byłego ZSRR. Celem powołania EUG było stworzenie alternatywy dla państw byłego ZSRR w stosunku do zacieśniania relacji gospodarczych z Unią Europejską, lub dynamicznie rozwijającymi się gospodarkami Azji. Koncepcja EUG ma silne podstawy polityczne, za którymi nie zawsze nadążają konkretne rozwiązania w gospodarce. Przeprowadzona w pracy analiza opisowa wskazuje, że integracja między Białorusią, Kazachstanem i Rosją nie spełnia obecnie większości istotnych warunków uważanych za niezbędne dla powodzenia procesu. Potwierdza to postawioną hipotezę badawczą, że koncepcja EUG jest przede wszystkim realizacją celów politycznych Rosji.
Słowa kluczowe: Euroazjatycka Unia Gospodarcza, reintegracja, Rosja
Dostęp WWW: http://www.wneiz.pl/sip

author = "Jarosław Kuśpit",
title = "Euroazjatycka Unia Gospodarcza jako przykład rosyjskich inicjatyw w zakresie reintegracji gospodarczej państw byłego ZSRR",
journal = "STUDIA I PRACE WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO",
year = "2015",

Kuśpit, J. (2015). Euroazjatycka Unia Gospodarcza jako przykład rosyjskich inicjatyw w zakresie reintegracji gospodarczej państw byłego ZSRR. STUDIA I PRACE WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO, 41, 127-138.