Typologizacja polskich regionów w oparciu o wpływ potencjału społeczno-gospodarczego na ich kondycję finansową
[Typologization of Polish regions based on the impact of socio-economic potential on their financial condition]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Studia Regionalne i Lokalne (ISSN: 1509-4995)
Współautorzy: Anna Mizak Anna Krawczyk-Sawicka
Rok wydania: 2023
Tom: 4
Numer czasopisma: 94
Strony od-do: 54-65
Streszczenie: Celem opracowania jest zbadanie zależności pomiędzy potencjałem społeczno-gospodarczym a kondycją finansową regionów (województw) w Polsce. Autorki stawiają hipotezę, że istnieje liniowa zależność między potencjałem regionów, przejawiającym się zasobnością i aktywnością gospodarczą osób mieszkających i podmiotów funkcjonujących na ich obszarze, a potencjałem dochodowym tych jednostek samorządowych, a przez to możliwością zaspokajania przez nie potrzeb wspólnoty samorządowej. Na potrzeby analizy wybrano jedenaście miar z czterech obszarów, oddających społeczny i gospodarczy potencjał regionów, i siedem miar kondycji finansowej, odzwierciedlających strukturę ich dochodów i wydatków budżetowych, jak również wybrane ich wartości w ujęciu per capita. W opracowaniu w związku z powyższym zastosowano metody statystyki opisowej, korelację liniową r-Pearsona i metodę sum standaryzowanych (wskaźnik Perkala) do typologizacji badanych podmiotów.
Słowa kluczowe: region, potencjał społeczno-gospodarczy, finanse samorządowe, kondycja finansowa, miary, zależność
DOI: 10.7366/1509499539404



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Janina Kotlińska and Anna Mizak Anna Krawczyk-Sawicka",
title = "Typologizacja polskich regionów w oparciu o wpływ potencjału społeczno-gospodarczego na ich kondycję finansową ",
journal = "Studia Regionalne i Lokalne",
year = "2023",
number = "94",
pages = "54-65"
}

Cytowanie w formacie APA:
Kotlińska, J. and Anna Mizak Anna Krawczyk-Sawicka(2023). Typologizacja polskich regionów w oparciu o wpływ potencjału społeczno-gospodarczego na ich kondycję finansową . Studia Regionalne i Lokalne, 94, 54-65.