Zagrożenia duchowe uniwersytetu
[University Spiritual Threats]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Pierwotnie, rolą uniwersytetu było tworzenie społeczności profesorów i studentów, której celem było poznawanie prawdy i kształtowanie według niej życia. W paradygmat uczelni wpisany był rozwój osobowy człowieka – intelektualny, wolitywny, moralny, uczuciowy – kulminujący w życiu duchowym. Współcześnie daje się zaobserwować różne procesy, które proponują zmianę tego wcześniejszego modelu. Ujmują one w sposób redukcjonistyczny samego człowieka bądź też dążą do tego, by uniwersytet „użyć” do własnych celów partykularnych. Wszystko to sprawia, że rozwój duchowy społeczności ludzkiej, dokonujący się m.in. dzięki kulturze uniwersyteckiej, często jest zagrożony. Tym samym na horyzoncie dziejów pojawia się widmo anty-intelektualizmu, anty-kultury, anty-humanizmu, anty-religii. Ten niebezpieczny proces dostrzega już wielu współczesnych autorów. Niniejszy artykuł jest propozycją nazwania tychże zagrożeń i ich usystematyzowania, jak również poszukiwaniem odpowiedzi na niepokojące współczesne znaki czasu. Kluczem hermeneutycznym tychże rozważań jest zaś jest rozumienie człowieka jako osoby stworzonej na obraz i podobieństwo Osobowego Boga.
Słowa kluczowe: życie duchowe, duchowość, uniwersytet, student, profesor, nauka, zagrożenie, humanistyka, kultura
Dostęp WWW: https://ojs.tnkul.pl/index.php/rt/article/view/12618/12404
DOI: 10.18290/rt.2019.66.5-1

author = "Jan Miczyński",
title = "Zagrożenia duchowe uniwersytetu",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2019",

Miczyński, J. (2019). Zagrożenia duchowe uniwersytetu. Roczniki Teologiczne, 5, 7-24.