Wiara i kultura w perspektywie personalistycznej według Czesława S. Bartnika
[Faith and culture in a personalistic perspective according to Czesław S. Bartnik]

Czasopismo: Studia Nauk Teologicznych (ISSN: 1896-3226)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Według ks. prof. Czesława S. Bartnika zakresy wiary i kultury są analogiczne do fenomenu ludzkiego. U początku jest osoba indywidualna – a zatem i wiara oraz kultura indywidualna (mikrokultura); następnie jawi się konkretna społeczność, a z nią również i kultura wspólna (makrokultura) oraz wiara wspólnotowa. Zwykle kulturę rozumie się jako działanie sprawiające, że człowiek staje się bardziej człowiekiem (aspekt czynny kultury). Według personalizmu Bartnika należy również dodać stronę doznaniową, wszelką recepcję świata (aspekt bierny kultury). Te same wymiary można dostrzec w doświadczeniu wiary (czynny i bierny). Pomiędzy wiarą (religią) a kulturą istnieje relacja zwrotna: religia określa kulturę, a kultura określa religię (przy czym kultura jest w człowieku „wcześniej” niż religia). Artykuł ukazuje, że obie stanowią swego rodzaju diadę, która prowadzi ku personalizacji człowieka (współcześnie stale zagrożonego niewiarą i antykulturą – depersonalizacją).
Słowa kluczowe: personalizm, personalizacja, wiara, kultura, religia
Dostęp WWW: https://czasopisma.kul.pl/snt/article/view/5552
DOI: 10.31743/snt.2019.14.01

author = "Jan Miczyński",
title = "Wiara i kultura w perspektywie personalistycznej według Czesława S. Bartnika",
journal = "Studia Nauk Teologicznych",
year = "2019",

Miczyński, J. (2019). Wiara i kultura w perspektywie personalistycznej według Czesława S. Bartnika. Studia Nauk Teologicznych, 13-23.