Jan Izdebski

Misja systemu szkolnictwa wyższego i nauki a misja uniwersytetu
[The Mission of the Higher Education and Science System and the Mission of a University]

Czasopismo: Krytyka prawa.Niezależne studia nad prawem (ISSN: 2080-1084)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Zachodzące w sferze szkolnictwa wyższego i nauki zmiany legislacyjne stawiają wobec uczelni wyższych nowe zadania oraz tworzą nowe ramy weryfikacji działalności dydaktycznej i naukowej. Spośród wielu aspektów funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki, które podlegają istotnym zmianom, na szczególną uwagę zasługuje zagadnienie określenia misji systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadza istotne regulacje w tym zakresie. Określenie misji systemu szkolnictwa wyższego i nauki ma bezpośrednie odniesienie do wartości, które są podstawą działalności podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki, w tym w szczególności uniwersytetów. Określenie misji uniwersytetu zapewnia odniesienie do tradycji i miejsca uniwersytetu w systemie społecznym, określa jego tożsamość oraz wskazuje wartości, które uczelnia wyższa chroni i propaguje w swojej działalności, ponadto deklaracja misji wskazuje na podstawowe cele uniwersytetu zorientowane na przyszłość i otoczenie, w którym funkcjonuje. W tym zakresie określenie misji jest również jednym z instrumentów zarządzania rozwojem uniwersytetu.
Słowa kluczowe: Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, system szkolnictwa wyższego i nauki, uniwersytet
Dostęp WWW: https://krytykaprawa.pl/resources/html/article/details?id=206267
DOI: 10.7206/kp.2080-1084.382

author = "Jan Izdebski",
title = "Misja systemu szkolnictwa wyższego i nauki a misja uniwersytetu",
journal = "Krytyka prawa.Niezależne studia nad prawem",
year = "2020",

Izdebski, J. (2020). Misja systemu szkolnictwa wyższego i nauki a misja uniwersytetu. Krytyka prawa.Niezależne studia nad prawem, 2, 79-88.