Ewa Sokołowska

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce ‒ wyzwania i rekomendacje
[Mental health of children and adolescents in Poland ‒ challenges and recommendations]

Czasopismo: PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA (ISSN: 0033-2860)
Współautorzy: Sylwia Kluczyńska
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Wprowadzenie. Ochrona zdrowia psychicznego młodego pokolenia jest inwestycją w przyszłość społeczeństwa. Zapewnienie dzieciom i młodzieży właściwych warunków do rozwoju stanowi istotny czynnik decydujący o ich zdrowiu na dalszych etapach życia. Trudności w obszarze zdrowia psychicznego uniemożliwiają dzieciom realizację zadań rozwojowych oraz mają długoterminowe konsekwencje, gdyż zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych w wieku dorosłym. Wiele dzieci i młodzieży w Polsce zmaga się z problemami psychicznymi sama lub z niewystarczającą pomocą. Dostępność do specjalistycznej opieki psychiatrycznej, psychologicznej i terapeutycznej w Polsce jest wciąż ograniczona. Z tego powodu system ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymaga podjęcia pilnych działań i zmian. Celem pracy jest przeanalizowanie aktualnych problemów w obszarze zdrowia psychicznego młodego pokolenia, oszacowanie skali tych problemów, omówienie wybranych czynników ryzyka i czynników ochronnych oraz sformułowanie rekomendacji dla działań w kierunku poprawy systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce. Wnioski. Rekomenduje się podejmowanie działań, które mają na celu, z jednej strony minimalizowanie czynników ryzyka prowadzących do zaburzeń psychicznych, oraz z drugiej strony wzmacnianie i kształtowanie zasobów sprzyjających utrzymaniu zdrowia psychicznego.
Słowa kluczowe: dzieci i młodzież, zdrowie psychiczne, determinanty zdrowia psychicznego, system opieki zdrowotnej, promocja zdrowia psychicznego
Dostęp WWW: https://e-psychologiawychowawcza.pl/resources/html/article/details?id=615955
DOI: 10.5604/01.3001.0054.0911

author = "Ewa Sokołowska and Sylwia Kluczyńska",
title = "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce ‒ wyzwania i rekomendacje",
journal = "PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA",
year = "2023",

Sokołowska, E. and Sylwia Kluczyńska(2023). Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce ‒ wyzwania i rekomendacje. PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA, 27, 67-77.