Ewa Sokołowska

Nauczanie psychologii studentów - "możności" i "niemożności"
[Teaching students of psychology - what is possible and what is difficult to achieve]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2022
Tytuł publikacji: Psychologia kliniczna w trosce o godność człowieka. Księga pamiątkowa dedykowana Profesor Stanisławie Steuden
Redaktorzy: Paweł Brudek, Dorota Mącik, Dorota Kuncewicz
Streszczenie: Rozdział stanowi autorską refleksję dotyczącą podsumowania ponad 25 lat doświadczenia w nauczaniu psychologii. Owe nauczanie psychologii wymaga z założenia odwołania się do własnych mentorów/ mistrzów i tak dzieje się w tym tekście poświęconym w sposób podstawowy, znaczeniu wskazówek otrzymanych m. in. od profesor Stanisławy Steuden. Troska i godność - tytułowe dla jublileuszowej książki - pozwalają rozważać etyczny wymiar edukacji w zawodzie psychologa. Wrażliwość etyczna może być akcentowana jako równie ważna jak wiedza naukowa i praktyczna umiejętność diagnozowania i pomagania w psychologii. Ze Wstępu do całości: Umieszczone w Księdze pamiątkowej opracowania mają różnorodny charakter. Teksty prezentują prawne, filozoficzne i etyczno-psychologiczne aspekty godności osoby ludzkiej. Następne artykuły stanowią naukową analizę godności w odniesieniu do zdrowia, choroby oraz kontekstu społecznego. W kolejnej części Księgi znajdują się prace wskazujące na rolę godności w kształtowaniu fenomenu, który zwykło się określać mianem pełni człowieczeństwa. Ostatnia część Księgi zawiera teksty o charakterze wspomnień oraz refleksji z bezpośrednich spotkań z Panią Profesor, mających miejsce w różnych obszarach Jej aktywności akademickiej.
Słowa kluczowe: nauczanie psychologii; etyczne wyzwania; troska; psychologia troski; godność
Dostęp WWW: https://tnkul.pl/sklep,produkt,psychologia-kliniczna-w-trosce-o-godnosc-czlowieka