Ewa Sokołowska

Program promocji zdrowia psychicznego „PsychoŻak” dla studentów – przykład praktycznego zastosowania aktualnych rekomendacji

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Współautorzy: Lidia Zabłocka-Żytka, Sylwia Kluczyńska
Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2021
Tytuł publikacji: Promocja zdrowia psychicznego. Od teorii do praktyki
Redaktorzy: Lidia Zabłocka-Żytka, Jan Czesław Czabała
Streszczenie: Celem programów promocji zdrowia psychicznego jest kształtowanie i utrzymanie zdrowia m.in. przez dostarczanie wiedzy na temat czynników mających znaczenie dla zdrowia psychicznego oraz ćwiczenie nowych umiejętności, np. radzenia sobie z codziennym stresem. Jest to proces niezwykle ważny na każdym etapie życia. Program „PsychoŻak” wpisuje się w istniejącą lukę działań w obszarze promocji zdrowia psychicznego wśród studentów uczelni wyższych. Jest odpowiedzią na rekomendacje dotyczące wspierania młodych dorosłych, m.in. poprzez wprowadzanie modelowych programów w szkołach i uczelniach. Oprócz rekomendacji dotyczących grup docelowych, istnieją zalecenia dotyczące sposobu budowania oraz implementacji programów promocji zdrowia psychicznego. Zalecenia te bazują na badaniach oraz aktualnie przyjętych modelach zdrowia wypracowanych przez badaczy z całego świata i rekomendowanych praktykom na co dzień pracującym z klientem czy pacjentem, a w prezentowanym programie – ze studentami.„PsychoŻak” powstał w celu wzmacniania zdrowia psychicznego młodych ludzi,na podstawie zaleceń badaczy. Zatem jest przykładem praktycznego zastosowania – m.in. teoretycznych modeli oraz aktualnych zaleceń i rekomendacji, a tym samym zaproszeniem do współpracy środowiska praktyków i badaczy.
Słowa kluczowe: promocja zdrowia psychicznego, program promocji zdrowia psychicznego, młodzi dorośli, studenci
Dostęp WWW: http://www.aps.edu.pl/wydawnictwo/wykaz-publikacji/zab%C5%82ocka-%C5%BCytka-lidia-czaba%C5%82a-czes%C5%82aw-jan-red-promocja-zdrowia-psychicznego/