Ewa Sokołowska

Czasopismo: Postępy Psychiatrii i Neurologii (ISSN: 1230-2813)
Współautorzy: Sylwia Kluczyńska, Ewa M. Witkowska, Lidia Zabłocka-Żytka
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Cel: Celem pracy jest ocena zdrowia psychicznego młodych dorosłych – mając na uwadze, że zdrowie psychiczne i zaburzenia psychiczne można uznać za dwa niezależne wymiary, nie zaś dwa krańce jednego wymiaru. W pracy uwzględniono zarówno negatywne, jak i pozytywne aspekty zdrowia psychicznego. Metody: W badaniu wzięło udział 533 studentów z ośmiu publicznych warszawskich uczelni – 309 kobiet i 224 mężczyzn. Średni wiek badanych wynosił 22 lata. W badaniu wykorzystano autorską ankietę zawierającą 20 pytań zamkniętych. Wyniki: Uzyskane wyniki dotyczące wskaźników pozytywnych zdrowia psychicznego pokazują, że zdecydowana większość badanych studentów lubi siebie, umie cieszyć się z życia i ma plany na przyszłość oraz deklaruje umiejętność skupienia się i efektywnej pracy. Takich odpowiedzi udzieliło ponad 80% respondentów. Ponad 75% badanych studentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, deklaruje łatwość nawiązywania kontaktów oraz otwartość na wyzwania i nietypowe zadania. Najbardziej rozpowszechnionymi wskaźnikami negatywnymi zdrowia psychicznego wśród osób badanych okazały się zmęczenie, objawy bólowe, problemy ze snem, drażliwość oraz nieuzasadnione lęki. Jeśli chodzi o zachowania problemowe, to do utraty kontroli nad ilością spożytego alkoholu przyznało się 12% badanych, nikotynizmem dotkniętych było 10%, a 9% przyznało się do palenia marihuany. Wnioski: Ocena zarówno negatywnych, jak i pozytywnych zjawisk w obszarze zdrowia psychicznego w tej grupie wiekowej jest konieczna, aby podjąć działania mające na celu zmniejszanie ryzyka wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego i pełniejsze wykorzystanie potencjału młodych ludzi.
Słowa kluczowe: studenci, zdrowie psychiczne, młodzi dorośli, dobrostan psychiczny studentów, dobrostan psychologiczny
DOI: 10.5114/ppn.2019.92484

author = "Ewa Sokołowska and Sylwia Kluczyńska and Ewa M. Witkowska and Lidia Zabłocka-Żytka",
title = "The Mental Health Of Polish Students – Selected Positive And Negative Indicators",
journal = "Postępy Psychiatrii i Neurologii",
year = "2019",

Sokołowska, E. and Sylwia Kluczyńska and Ewa M. Witkowska and Lidia Zabłocka-Żytka(2019). The Mental Health Of Polish Students – Selected Positive And Negative Indicators. Postępy Psychiatrii i Neurologii, 4, 233-240.