Ewa Sokołowska

[Assessment of students' mental health assessment in positive and negative aspect - mental health inventory (IZP)]

Czasopismo: PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA (ISSN: 0033-2860)
Współautorzy: Sylwia Kluczyńska, Ewa Witkowska, Lidia Zabłocka-Żytka, Jan Czesław Czabała
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Celem badania było opracowanie i walidacja standaryzowanego narzędzia diagnostycznego mierzącego zdrowie psychiczne młodych dorosłych. Oryginalność zaproponowanego podejścia polega na tym, że pomiar odnosi się zarówno do pozytywnego jak i negatywnego wymiaru zdrowia psychicznego. Przebadano 405 studentów, w tym 292 kobiet i 113 mężczyzn. Oceniając trafność nowopowstałego narzędzia, oceniono współzmienność jego wyników z wynikami innych narzędzi mierzących zdrowie psychiczne lub jego aspekty: Kwestionariuszem Ogólnego Zdrowia GHQ-28; Kwestionariuszem Oceny Jakości Życia WHOQL-BREF; Kwestionariuszem Orientacji Życiowej A. Antonowsky’ego oraz miarami funkcjonowania osobowościowego łączonymi z dobrostanem psychicznym w Pięcioczynnikowym Modelu Osobowości oraz Regulacyjnej Teorii Temperamentu Strelaua. Dokonano także analizy struktury czynnikowej kwestionariusza. Wyniki przeprowadzonej analizy czynnikowej wskazują na jednoczynnikową strukturę inwentarza IZP, jednak skale pozytywnego i negatywnego wymiaru zdrowia psychicznego wykazują współzmienność na poziomie -0,65. Wykazano też współzmienność wyników inwentarza IZP z wynikami innych narzędzi badających zdrowie psychiczne. Ponadto odnotowano związek zarówno pozytywnego wymiaru zdrowia psychicznego jak i negatywnego z neurotycznością i reaktywnością emocjonalną. Wyniki analiz miar osobowościowych i temperamentalnych z danymi otrzymanymi za pomocą Inwentarza Zdrowia Psychicznego sugerują przydatność narzędzia w ocenie wskaźników zdrowia psychicznego zarówno w ujęciu negatywnym, jak i pozytywnym.
Słowa kluczowe: zdrowie psychiczne, młodzi dorośli, narzędzie badawcze, walidacja
DOI: 10.5604/01.30001.0013.2966

author = "Ewa Sokołowska and Sylwia Kluczyńska and Ewa Witkowska and Lidia Zabłocka-Żytka and Jan Czesław Czabała",
title = "Ocena zdrowia psychicznego studentów w wymiarach pozytywnym i negatywnym - Inwentarz Zdrowia Psychicznego (IPZ)",
journal = "PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA",
year = "2019",

Sokołowska, E. and Sylwia Kluczyńska and Ewa Witkowska and Lidia Zabłocka-Żytka and Jan Czesław Czabała(2019). Ocena zdrowia psychicznego studentów w wymiarach pozytywnym i negatywnym - Inwentarz Zdrowia Psychicznego (IPZ). PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA, 15, 79-98.