Ewa Mackoś-Iwaszko

Drzewa owocowe w miejskiej zieleni osiedlowej Lublina – zalety i problemy
[Fruit Trees in Urban Greenery of City of Lublin - Advantages and Problems]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Joanna Renda, Katarzyna Karczmarz
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: Krajobrazy Lublina : osiedla mieszkaniowe
Redaktorzy: Ewa Trzaskowska, Paweł Adamiec
Streszczenie: Drzewa z rodzajów Malus, Pyrus i Prunus są jednym ze składników zieleni osiedlowej. Jak wszystkie inne rośliny wpływają korzystnie na jakość środowiska. Negatywny aspekt ich obecności związany jest głównie z zaśmiecaniem przestrzeni opadającymi owocami. Badania o charakterze inwentaryzacyjnym prowadzone w obrębie trzech lubelskich osiedli miały na celu określenie różnorodności drzew owocowych, oraz funkcji, jaką pełnią one we współczesnej zieleni miejskiej. Wyniki obserwacji pokazują liczne występowanie drzew owocowych na terenach osiedlowych. Współcześnie pełnią one głównie funkcje ozdobne. Owocowym drzewom użytkowym należy nadać ponownie funkcje produkcyjne, lub zintensyfikować prace porządkowe w okresie obfitego owocowania w celu eliminacji negatywnych zjawisk estetycznych.

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko and Joanna Renda and Katarzyna Karczmarz",
title = "Drzewa owocowe w miejskiej zieleni osiedlowej Lublina – zalety i problemy",
journal = "",
year = "2015",

Mackoś-Iwaszko, E. and Joanna Renda and Katarzyna Karczmarz(2015). Drzewa owocowe w miejskiej zieleni osiedlowej Lublina – zalety i problemy. , 103-116.