Ewa Mackoś-Iwaszko

Zapachy drzew i krzewów oraz ich znaczenie w zieleni osiedlowej
[Scents of Woody Plants and Their Significance in Green Areas of Urban Housing Estates]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Joanna Renda
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: Krajobrazy Lublina. Osiedla mieszkaniowe
Redaktorzy: Ewa Trzaskowska, Paweł Adamiec
Streszczenie: Zapachy tworzą atmosferę miejsca, kształtują i wzbogacają przestrzeń. Ponadto mają one wpływ na zachowanie i emocje ludzi. Wiele roślin drzewiastych występujących w zieleni miejskiej osiedli mieszkaniowych emituje zapachy, które mogą mieć bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców. W niniejszym opracowaniu dokonano analizy sensualnej zapachów drzew i krzewów występujących w zieleni osiedlowej Lublina oraz podjęto próbę oceny intensywności i charakteru tych woni. Odpowiedni dobór gatunków pod względem dostarczania mieszkańcom pozytywnych bodźców olfaktorycznch sprzyja wypoczynkowi, relaksowi i dobremu samopoczuciu.

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko and Joanna Renda",
title = "Zapachy drzew i krzewów oraz ich znaczenie w zieleni osiedlowej",
journal = "",
year = "2015",

Mackoś-Iwaszko, E. and Joanna Renda(2015). Zapachy drzew i krzewów oraz ich znaczenie w zieleni osiedlowej. , 91-102.