Ewa Mackoś-Iwaszko

Czasopismo: Acta Scientiarum Polonorum-Hortorum Cultus (ISSN: 1644-0692)
Współautorzy: Magdalena Lubiarz, Katarzyna Karczmarz
Rok wydania: 2015
Streszczenie: Miasta niszczą naturalne siedliska zwierząt, ale jednocześnie tworzą nowe nisze ekologiczne i stwarzają całkiem odmienne od naturalnych warunki środowiska. W tych nowych warunkach niektóre owad, jak na przykład mszyce, mogą szybko się rozwijać. Niniejsza praca prezentuje dynamikę populacji mszyc zasiedlających klon pospolity w warunkach miejskich Lublina. Ponadto zaprezentowane są wzajemne relacje pomiędzy gatunkami mszyc zasiedlającymi badany gatunek drzewa. Wykazano, że mszyce licznie zasiedlają badany gatunek klonu. Najliczniejszym gatunkiem zasiedlającym Acer platanoides w obu stanowiskach (osiedlowym i przyulicznym) okazał się Periphyllus aceris . Gatunek ten był wyraźnym superdominantem. Przy zastosowaniu wskaźników ekologicznych wykazano, że stanowisko osiedlowe charakteryzuje się większa różnorodnością gatunkową, niż stanowisko przyuliczne. Wykazano także, że warunki pogodowe istotnie wpływają na liczebność mszyc na klonie pospolitym. Najwyższą liczebność mszyc zanotowano w 2008 roku. Niniejsza praca jest próbą odpowiedzi na pytanie czy zmiany liczebności mszyc wynikają z wpływu warunków pogodowych i siedliskowych, czy być może także z wzajemnych relacji pomiędzy tymi gatunkami.
Słowa kluczowe: bioróżnorodność mszyc, klon pospolity, dynamika liczebności mszyc, warunki miejskie

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko and Magdalena Lubiarz and Katarzyna Karczmarz",
title = "The Impact Of Urban Conditions On The Occurrence Of Aphids On Acer Platanoides L. ",
journal = "Acta Scientiarum Polonorum-Hortorum Cultus",
year = "2015",

Mackoś-Iwaszko, E. and Magdalena Lubiarz and Katarzyna Karczmarz(2015). The Impact Of Urban Conditions On The Occurrence Of Aphids On Acer Platanoides L. . Acta Scientiarum Polonorum-Hortorum Cultus, 5, 189-207.