Ewa Mackoś-Iwaszko

Degradacja suchych dolin Lublina poprzez zabudowę deweloperską
[Degradation of dry valleys in Lublin caused by estate development]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Piotr Kulesza, Magdalena Lubiarz, Marek Solski
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Wąwozy i suche doliny Lublina : potencjał i zagrożenia
Redaktorzy: Ewa Trzaskowska
Streszczenie: Jednym z problemów współczesnych polskich miast jest kwestia wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Koniec XX wieku przyniósł rozwój nowych form osiedli, w tym zabudowy grodzonej (gated communities). Obecnie zauważa się intensywny proces wkraczania tego typu struktur osadniczych w istniejącą przestrzeń urbanistyczną. Prywatni inwestorzy kierując się maksymalizacją zysków wznoszą kolejne osiedla nie uwzględniając zastanych warunków społecznych, architektonicznych i krajobrazowych. Niniejsza praca prezentuje badania nad wpływem nieodpowiednio planowanej deweloperskiej zabudowy mieszkaniowej, która chaotycznie wkracza w układ przestrzenno-krajobrazowy Lublina. Celem pracy jest wskazanie negatywnych skutków tworzenia grodzonych osiedli mieszkaniowych w Lublinie w obszarze wąwozów i suchych dolin.
Słowa kluczowe: suche doliny, osiedla deweloperskie, wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe, zabudowa grodzona, Lublin

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko and Piotr Kulesza and Magdalena Lubiarz and Marek Solski",
title = "Degradacja suchych dolin Lublina poprzez zabudowę deweloperską",
journal = "",
year = "2014",

Mackoś-Iwaszko, E. and Piotr Kulesza and Magdalena Lubiarz and Marek Solski(2014). Degradacja suchych dolin Lublina poprzez zabudowę deweloperską. , 82-95.