Ewa Mackoś-Iwaszko

Znaczenie wąwozów leśnych Lublina w migracji zwierząt
[The importance of forest ravines in Lublin in animal migration]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Magdalena Lubiarz, Marek Solski, Piotr Kulesza
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Wąwozy i suche doliny Lublina - potencjał i zagrożenia
Redaktorzy: Ewa Trzaskowska
Streszczenie: Lublin jest miastem o specyficznej rzeźbie terenu wyrażającej się w znaczniej ilości wąwozów i suchych dolin. Wąwozy te, podobnie jak doliny rzeczne, mogą mieć znaczenie w przemieszczaniu się dzikich gatunków zwierząt. Niestety liczne wąwozy na terenie Lublina są przekształcone w sposób tak znaczący, że nie mają one prawie żadnego znaczenia przyrodniczego, a co za tym idzie nie są przydatne dla bytowania i migracji zwierząt. Celem niniejszej pracy jest ukazanie przekształceń w krajobrazie, które wpłynęły na funkcjonowanie przyrodnicze wąwozów leśnych Lublina. Ponadto starano się ukazać jakie zmiany w strukturze wąwozów wpłynęły na możliwość wykorzystania ich przez zwierzęta jako korytarzy migracyjnych.
Słowa kluczowe: wąwozy leśne, migracja zwierząt, wartość przyrodnicza, przekształcenia krajobrazu, wpływ infrastruktury drogowej na faunę

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko and Magdalena Lubiarz and Marek Solski and Piotr Kulesza",
title = "Znaczenie wąwozów leśnych Lublina w migracji zwierząt",
journal = "",
year = "2014",

Mackoś-Iwaszko, E. and Magdalena Lubiarz and Marek Solski and Piotr Kulesza(2014). Znaczenie wąwozów leśnych Lublina w migracji zwierząt. , 97-107.