Ewa Mackoś-Iwaszko

[Ornamental value of the Swedish Whitebeam (Sorbus intermedia Ehrh.) in the city of Lublin (South-Eastern Poland) in the context of arthropod settlement]

Artykuł w wydawnictwie zbiorowym

Współautorzy: Magdalena Lubiarz
Miejsce: Bydgoszcz
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Fauna miast : zwierzę, człowiek, miasto - wzajemne oddziaływania i zależności : VI ogólnopolska konferencja, 18-19 września 2014 r., Bydgoszcz : abstrakty
Redaktorzy: Piotr Indykiewicz, Jorg Bohner
Strony od-do: 42
Streszczenie: Praca prezentuje wyniki badań przeprowadzonych na terenie Lublina w latach 2008-2010. Materiał do badań pobierano w dwóch stanowiskach (przyulicznym i osiedlowym), metodą 100 liści, w okresach około 10-14 dniowych, od końca marca do końca trwania okresu wegetacyjnego. Na jarzębie szwedzkim wykazano występowanie stawonogów należących do 27 rodzin. Łącznie zebrano 1055 okazów stawonogów. Zebrane stawonogi podzielono na trzy grupy troficzne (roślinożerne, drapieżne i pasożytnicze oraz o pokarmie mieszanym). Największy udział w zebranym materiale miały stawonogi roślinożerne, szczególnie o kłująco-ssących narządach gębowych, które stanowiły 75 % wszystkich zebranych okazów. Dość duży (16%) był też udział drapieżców i pasożytów w zebranym materiale. Zaobserwowano także, że Sorbus intermedia jest liczniej zasiedlany w stanowisku przyulicznym (62% wszystkich zebranych okazów) niż osiedlowym (38%), ale nie były to różnice istotne statystycznie. Przeprowadzone badania pozwoliły także stwierdzić, że w odróżnieniu od innych gatunków drzew, jarząb szwedzki jest nielicznie zasiedlany przez stawonogi na terenach zurbanizowanych i zachowuje swoje walory dekoracyjne od wiosny aż do późnej jesieni.

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko and Magdalena Lubiarz",
title = "Walory dekoracyjne jarzęba szwedzkiego Sorbus intermedia Ehrh. na terenie Lublina w aspekcie zasiedlania go przez stawonogi",
journal = "",
year = "2014",
pages = "42"

Mackoś-Iwaszko, E. and Magdalena Lubiarz(2014). Walory dekoracyjne jarzęba szwedzkiego Sorbus intermedia Ehrh. na terenie Lublina w aspekcie zasiedlania go przez stawonogi. , 42.