Ewa Mackoś-Iwaszko

[Abundance dynamics of the aphid Eucallipterus tiliae (Linnaeus 1758) on the Small-Leaved lLime (Tilia cordata Mill.) in the city of Lublin (South-Eastern Poland)]

Artykuł w wydawnictwie zbiorowym

Współautorzy: Magdalena Lubiarz
Miejsce: Bydgoszcz
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Fauna miast : zwierzę, człowiek, miasto - wzajemne oddziaływania i zależności : VI ogólnopolska konferencja, 18-19 września 2014 r., Bydgoszcz : abstrakty
Redaktorzy: Piotr Indykiewicz, Jorg Bohner
Strony od-do: 45
Streszczenie: Praca prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w latach 2008-2010 w Lublinie. Badania prowadzono w dwóch stanowiskach (przyulicznym i osiedlowym) z wykorzystaniem metody 100 liści. Próby pobierano w okresach około 10-14 dniowych, od końca marca do końca trwania okresu wegetacyjnego. W ciągu trzech lat badań z lipy drobnolistnej zebrano 7185 okazów Eucallipterus tiliae. Szczyty liczebności w zależności od roku badań przypadały na pierwszą połowę maja (2008 i 2010 rok) oraz początek lipca (2009 rok). Największą liczbę osobników odnotowano w 2008 roku. W zebranym materiale dominowały morfy uskrzydlone, gdyż u tego gatunku dorosłe samice są w większości uskrzydlone, z wyjątkiem założycielek rodów i samic jajorodnych. Stwierdzono, że bogata w opady wiosna sprzyja zwiększaniu liczebności przez ten gatunek mszycy, natomiast sucha wiosna przyczynia się do spadku jego liczebności lub całkowitego braku E. tiliae w tym okresie na badanych lipach.

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko and Magdalena Lubiarz",
title = "Dynamika liczebności Eucallipterus tiliae (Linnaeus 1758) na lipie drobnolistnej Tilia cordata Mill. w Lublinie",
journal = "",
year = "2014",
pages = "45"

Mackoś-Iwaszko, E. and Magdalena Lubiarz(2014). Dynamika liczebności Eucallipterus tiliae (Linnaeus 1758) na lipie drobnolistnej Tilia cordata Mill. w Lublinie. , 45.