Ewa Mackoś-Iwaszko

Czasopismo: APHIDS AND OTHER HEMIPTEROUS INSECTS (ISSN: 2081-853X)
Rok wydania: 2012
Streszczenie: Obserwacje nad składem gatunkowym i liczebnością stawonogów z różnych grup troficznych zasiedlających głóg pośredni (Crataegus xmedia Bechst.) prowadzono na terenie Lublina, w latach 2009-2010. Badania prowadzono w stanowisku osiedlowym i przyulicznym, a zebrane stawonogi podzielono na grupy troficzne ze względu na preferencje pokarmowe. Obserwacje dotyczą liczebności występowania stawonogów roślinożernych oraz pożytecznych w warunkach miejskich, w zależności od nasilenia antropopresji. Z przeprowadzonych badań wynika, że dominującą grupą troficzną zasiedlającą Crataegus xmedia były fitofagi o kłująco-ssącym aparacie gębowym. W obu stanowiskach najliczniej występowali przedstawiciele Psyllidae, Aphididae i Tetranychidae. Ponadto, stwierdzono występowanie larw Dasineura crataegi (Winnertz, 1853), które powodowały zniekształcanie liści na końcach młodych pędów. Wśród drapieżców dominowały roztocze z rodziny Phytoseiidae oraz pająki. Wśród owadów drapieżnych, w stanowisku osiedlowym, dominowali przedstawiciele Coccinellidae, natomiast w stanowisku przyulicznym przedstawiciele Coccinellidae i Anthocoride. Pasożyty były bardzo nieliczne.
Słowa kluczowe: Crataegus xmedia, stawonogi, głóg pośredni

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko",
title = "Arthropods Settling Crataegus xmedia Bechst. in the Landscape of Lublin City (South-Eastern Poland)",
journal = "APHIDS AND OTHER HEMIPTEROUS INSECTS",
year = "2012",

Mackoś-Iwaszko, E. (2012). Arthropods Settling Crataegus xmedia Bechst. in the Landscape of Lublin City (South-Eastern Poland). APHIDS AND OTHER HEMIPTEROUS INSECTS, 71-82.