Ewa Mackoś-Iwaszko

THE IMPACT OF PLANTS ON THE VARIABILITY OF THE URBAN LANDSCAPE

Czasopismo: Prace Komisji Krajobrazu Kulturowego (ISSN: 1896-1460)
Rok wydania: 2023
Numer czasopisma: 50 (2)
Streszczenie: Roślinność jest nieodłącznym elementem miasta spełniającym szereg podstawowych funkcji ekologicznych, ochronnych i estetycznych. Ponadto kreuje, uzupełnia i scala przestrzeń urbanistyczną, niejednokrotnie podnosząc walory architektury. Ze względu na zmienność sezonową i przemijalność roślin, również krajobraz miejski podlega nieustającym przemianom. Istotny wpływ na to mają zmiany fenologiczne roślinności. Różnorodność gatunkowa i bogactwo odmian dendroflory przyczyniają się do różnorodności krajobrazu miejskiego, podczas gdy sezonowa zmienność roślin wpływa na jego efemeryczność. W opracowaniu podjęto próbę przedstawienia, w jaki sposób sezonowa zmienność roślinności wpływa na krajobraz miejski na przykładzie Lublina.
DOI: 10.30450/202311

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko",
title = "THE IMPACT OF PLANTS ON THE VARIABILITY OF THE URBAN LANDSCAPE",
journal = "Prace Komisji Krajobrazu Kulturowego",
year = "2023",
number = "50 (2)",

Mackoś-Iwaszko, E. (2023). THE IMPACT OF PLANTS ON THE VARIABILITY OF THE URBAN LANDSCAPE. Prace Komisji Krajobrazu Kulturowego, 50 (2), 65-89.