Ewa Mackoś-Iwaszko

Arthropods Settling Tilia cordata Mill. in Landscape of Lublin

Czasopismo: APHIDS AND OTHER HEMIPTEROUS INSECTS (ISSN: 2081-853X)
Rok wydania: 2010
Streszczenie: Obserwacje nad występowaniem i liczebnością stawonogów zasiedlających lipę drobnolistną (Tilia cordata L.) prowadzono na terenie Lublina, w latach 2008-2009. Badania prowadzono w stanowisku osiedlowym i przyulicznym, a zebrane stawonogi podzielono na grupy troficzne ze względu na preferencje pokarmowe. Obserwacje dotyczą liczebności występowania fitofagów oraz stawonogów pożytecznych w warunkach miejskich, w zależności od nasilenia antropopresji. Z przeprowadzonych badań wynika, że dominującą grupą troficzną zasiedlającą Tilia cordata były stawonogi roślinożerne o kłująco-ssącym aparacie gębowym. W obu stanowiskach najliczniej występowała Eucallipterus tialiae. Ponadto w stanowisku osiedlowym, obok mszyc bardzo licznie występowali przedstawiciele Thysanoptera, a w stanowisku przyulicznym Tetranychidae. Wśród drapieżców w obu stanowiskach dominowały roztocze z rodziny Phytoseiidae. Najliczniej występującymi owadami drapieżnymi w stanowisku osiedlowym byli przedstawiciele rodziny Anthocoride, a w stanowisku przyulicznym Coccinellidae.
Słowa kluczowe: stawonogi, mszyce, lipa drobnolistna
Dostęp WWW: http://www.kul.pl/aphids-and-other-hemipterous-insects,art_33210.html

author = "Ewa Mackoś-Iwaszko",
title = "Arthropods Settling Tilia cordata Mill. in Landscape of Lublin",
journal = "APHIDS AND OTHER HEMIPTEROUS INSECTS",
year = "2010",

Mackoś-Iwaszko, E. (2010). Arthropods Settling Tilia cordata Mill. in Landscape of Lublin. APHIDS AND OTHER HEMIPTEROUS INSECTS, 49-57.