Dariusz Dąbek

Edwarda A. Milne’a ujęcie zasady kosmologicznej
[Edward A. Milne’s approach to the Cosmological Principle]

Czasopismo: Roczniki Filozoficzne (ISSN: 0035-7685)
Rok wydania: 2004
Streszczenie: Artykułu stanowi rekonstrukcję E.A. Milne’a sposobu formułowania i rozumienia zasady kosmologicznej (ZK). W punkcie wyjścia konstruowania kinematycznej teorii względności Milne zmodyfikował einsteinowską zasadę względności i przyjął założenie, że Wszechświat powinien wyglądać tak samo dla wszystkich obserwatorów. Założenie to nazwał „rozszerzoną zasadą względności”. W celu uściślenia tej zasady zdefiniował pojęcie równoważności obserwatorów i sformułował nową jej definicję: wszystkie opisy całego systemu wykonane przez obserwatorów równoważnych muszą być identyczne. Pod wpływem Freundlicha nazwał ją „zasadą kosmologiczną” (ZK). Treściowa zawartość Milne’a ZK różniła się zarówno od obydwu einsteinowskich zasad względności, jak i od przyjmowanego w kosmologii relatywistycznej założenia jednorodności. Nie przeszkodziło to jednak kosmologom w przejęciu tej nazwy na oznaczenie postulatu izotropowości i jednorodności Wszechświata. Na płaszczyźnie filozoficznej Milne traktował początkowo ZK jako hipotezę dotyczącą rozkładu materii, z czasem zaczął bardziej podkreślać, że nie jest to zakładane prawo przyrody, lecz definicja określająca przedmiot naukowych badań.
Słowa kluczowe: zasada kosmologiczna, E. A. Milne, kinematyczna teoria względności, zasada względności, jednorodność Wszechświata, zasada Macha
Dostęp WWW: http://www.kul.pl/files/57/pracownicy/dabek/Dabek_2004s163.pdf

author = "Dariusz Dąbek",
title = "Edwarda A. Milne’a ujęcie zasady kosmologicznej",
journal = "Roczniki Filozoficzne",
year = "2004",

Dąbek, D. (2004). Edwarda A. Milne’a ujęcie zasady kosmologicznej. Roczniki Filozoficzne, 1, 163-181.