Z wpływów międzyjęzykowych u osób wielojęzycznych
[From interlingual influences among multilingual speakers]

Czasopismo: LINGUODIDACTICA (ISSN: 1731-6332)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Zmieniająca się w ostatnich latach rzeczywistość społeczno-ekonomiczna i polityczna Europy w znacznej mierze wpłynęła na intensyfikację wymiany m. in. gospodarczej, technologicznej czy naukowej między państwami europejskimi, wśród których jest także i Polska. Nowe możliwości migracyjne społeczeństw w celach zarobkowych i turystycznych oraz nowa polityka językowa pociągnęły za sobą zmiany w językowym modelu współczesnego Europejczyka. Współczesny Europejczyk to osoba już nie tylko dwujęzyczna, ale biegle władająca kilkoma językami innymi niż ojczyste. Jak pokazują dane statystyczne, osoby monolingwalne należą obecnie na świecie do mniejszości, a zjawisko wielojęzyczności uchodzi dziś za normę. Polscy uczniowie na I i II etapie edukacyjnym oraz polscy studenci, zgodnie z tendencją kształcenia językowego, również podlegają obowiązkowi nauki języków obcych, wpisując się w językowy model współczesnego Europejczyka. W umyśle osób dwu-/wielojęzycznych w trakcie nabywania języka docelowego (target language) zachodzą interakcje między językami niedocelowymi (non-target languages), wpływające na efektywność procesu nabywania języka docelowego. Artykuł jest próbą klasyfikacji oraz opisu wpływów międzyjęzykowych, zachodzących w umyśle studentów slawistyki KUL – rusycystów z L1 językiem polskim, używających i nabywających nowy lub nowe języki obce (L2 - język rosyjski, L3 - język ukraiński).
Słowa kluczowe: wpływy międzyjęzykowe, akwizycja trzeciego języka, transfer międzyjęzykowy, interferencja, język ukraiński jako L3.
DOI: 10.15290/lingdid.2016.20.18

author = "Dagmara Nowacka",
title = "Z wpływów międzyjęzykowych u osób wielojęzycznych",
journal = "LINGUODIDACTICA",
year = "2016",

Nowacka, D. (2016). Z wpływów międzyjęzykowych u osób wielojęzycznych. LINGUODIDACTICA, 253-265.