Arkadiusz Gudaniec

Czasopismo: Studia Gilsoniana (ISSN: 2300-0066)
Rok wydania: 2021
Streszczenie: Artykuł jest pierwszą częścią skrótowej prezentacji projektu badawczego, mającego przybliżyć ideę egzystencjalnej metafizyki osoby. Całość jest pomyślana jako przyczynek do antropologii klasycznej, zbudowanej na tzw. metafizyce egzystencjalnej. W artykule, po pierwsze, omówione zostały korzenie egzystencjalnej metafizyki osoby, w postaci klasycznej koncepcji osoby oraz teorii filozoficznych św. Tomasza z Akwinu. W szczególności zreferowano znaczące osiągnięcie Tomasza z Akwinu, polegające na połączeniu filozoficzno-teologicznej koncepcji osoby z metafizyczną teorią istnienia jako aktu bytu (esse ut actus essendi). Po drugie, przedstawiono teoretyczny model metafizyki człowieka, wypracowany w Lubelskiej Szkole Filozoficznej i będący unowocześnioną wersją koncepcji Akwinaty. Rdzeniem tej teorii jest koncepcja osobowego istnienia (esse personale), otwierająca drogę do nowych przełomowych interpretacji.
Słowa kluczowe: człowiek, osoba, antropologia filozoficzna, antropologia klasyczna, filozofia człowieka, teoria osoby, metafizyka osoby, personalizm, personalizm metafizyczny, istnienie, istnienie osobowe, esse personale, esse, esse ut actus essendi, metafizyka realistyczna, metafizyka egzystencjalna, definicja osoby, Tomasz z Akwinu, Lubelska Szkoła Filozoficzna, Karol Wojtyła, Mieczysław Albert Krąpiec
Dostęp WWW: http://www.gilsonsociety.com/files/277-292-Gudaniec.pdf
DOI: 10.26385/SG.100211

author = "Arkadiusz Gudaniec",
title = "The Existential Metaphysics of the Person. PART 1. The Classical Concept of the Person and the Metaphysical Theory of Esse",
journal = "Studia Gilsoniana",
year = "2021",

Gudaniec, A. (2021). The Existential Metaphysics of the Person. PART 1. The Classical Concept of the Person and the Metaphysical Theory of Esse. Studia Gilsoniana, 2, 277-292.