Filozofia zbawienia : soteriologia egzystencjalna Paula Tillicha i Edwarda Schillebeeckxa
[The Philosophy of Salvation. The Existential Soteriology of Paul Tillich and Edward Schillebeeckx]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Kraków
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Celem tej książki jest rekonstrukcja i porównanie soteriologii Tillicha i Schillebeeckxa. Problemy egzystencji, alienacji, cierpienia, nadziei, wyzwolenia, odpowiedzialności i naprawy świata zostały przez nich ujęte w sposób oryginalny, głęboki i twórczy. Książka krytycznie prezentuje treść i genezę ich poglądów, wskazuje na zachodzące między nimi podobieństwa i różnice w aspekcie filozoficznym i światopoglądowym. Odsłania również uniwersalizm soteriologicznych idei, które mogą być cenną inspiracją dla współczesnych ludzi, żyjących w epoce „zaćmienia człowieczeństwa”. Prezentowana książka składa się z trzech rozdziałów, wstępu, zakończenia i bibliografii. Pierwszy rozdział (Człowiek jako egzystencja wyobcowana) zawiera analizę antropologicznej myśli Tillicha i Schillebeeckxa, którzy ujmują człowieka jako egzystencją wyalienowaną, wykorzenioną z gruntu swego bytu. Wskazując na znamiona i konteksty faktycznego wyobcowania, poszukują oni autentycznego zbawienia, poddając krytyce zarówno wizje autosoteryczne, jak i wszelkie ideowe projekty o charakterze utopijnym. W rozdziale drugim (Nowy Byt a zbawienie od Boga) podjęto refleksję nas sensem i ostatecznymi źródłami zbawienia. Dokonano w nim porównania wypracowanej przez Tillicha koncepcji Nowego Bytu jako nosiciela zbawienia z wypracowaną przez ideą zbawczej ortopraksji Jezusa jako ikony wolności i wyzwolenia. Rozdział trzeci (Zbawienie w perspektywie historii) przedstawia poglądy Tillicha i Schillebeeckxa na temat związku zbawienia z czasem, historią nieśmiertelnością, wiecznością i cierpieniem człowieka oraz ukazuje argumenty przemawiające za dialektycznym wymiarem zbawienia. W rozbudowanym zakończeniu zaprezentowano w kluczu porównawczym wyniki przeprowadzonych badań nad soteriologią wspomnianych wyżej wybitnych europejskich intelektualistów. Teza o komplementarności soteriologicznych projektów Tillicha i Schillebeeckxa, ściśle związanych z koncepcją człowieka jako egzystencji wyobcowanej została przez autora książki solidnie uzasadniona.
Słowa kluczowe: Paul Tillich, Edward Schillebeeckx, soteriologia egzystencjalna, zbawienie, człowiek, egzystencja wyobcowana
Dostęp WWW: http://katalog.nukat.edu.pl/lib/item?id=chamo:4832806&fromLocationLink=false&theme=nukat



Cytowanie w formacie Bibtex:
@book{1,
author = "Antoni Nadbrzeżny",
title = "Filozofia zbawienia : soteriologia egzystencjalna Paula Tillicha i Edwarda Schillebeeckxa",
year = "2020",
}

Cytowanie w formacie APA:
Nadbrzeżny, A. (2020). Filozofia zbawienia : soteriologia egzystencjalna Paula Tillicha i Edwarda Schillebeeckxa. Kraków: