[Child’s View and Fairytale Form as Modes of Memoryless Examination of the Shoah in Novels by the Third Generation]

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Niniejszy artykuł poświęcony jest analizie czterech współczesnych powieści przedstawicielek i przedstawicieli trzeciego pokolenia post Szoa Ramony Ambs, Channy Trzebiner, Jana Himmelfarba oraz Kevina Vennemanna. W analizowanych powieściach zastosowana została perspektywa dziecięcego spojrzenia oraz stylizacje bajkowe jako strategie kształtowania procesu transferu pamięci o Szoa do zmienionych realiów XXI wieku. Za pomocą dziecięcej perspektywy następuje ponowne określenie własnej tożsamości (Ambs, Trzebiner), narracyjne strategie dziecięcej naiwności i bajkowości uwypuklają krytyczne spojrzenie na dziedzictwo przeszłości (Himmelfarb) oraz są stosowane na płaszczyźnie wewnątrztekstowej jako środki destabilizujące siłę nazistowskiej przemocy i okrucieństwa (Vennemann).
Słowa kluczowe: Ramona Ambs, Channh Trzebiner, Jan Himmelfarb, Kevin Vennemann, perspektywa dziecięca, bajkowość, pamięć Szoa
Dostęp WWW: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rh/article/view/7526/7619
DOI: 10.18290/rh.2017.65.5-6

author = "Anna Rutka",
title = "Kinderperspektive und Märchenform als Modi der erinnerungslosen Auseinandersetzung mit der Shoah in Romanen der dritten Generation",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2017",

Rutka, A. (2017). Kinderperspektive und Märchenform als Modi der erinnerungslosen Auseinandersetzung mit der Shoah in Romanen der dritten Generation. Roczniki Humanistyczne, 5, 93-107.