Wolność gospodarcza a zasada władztwa daninowego w świetle Konstytucji RP z 1997 r.
[Economic freedom and the rule of the imposition powers in view of the Constitution of the Republic of Poland of 1997]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Przegląd Prawno-Ekonomiczny (ISSN: 1898-2166)
Rok wydania: 2014
Tom: 27
Numer czasopisma: 2
Strony od-do: 108-117
Streszczenie: Zawarta w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i określona w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, zasada swobody działalności gospodarczej jest podstawową zasadą systemu gospodarki rynkowej w Polsce. Konstytucja gwarantuje nakładanie podatków zgodne z przywołaną zasadą, w związku z tym podatek powinien być skonstruowany w ten sposób aby większość zarobku pozostawała przedsiębiorcy do użytku prywatnego. Obecnie obowiązujący polski system podatkowy posiada skomplikowaną, rozbudowaną i niestabilną konstrukcję, co wpływa bardzo negatywnie na poziom życia i warunki pracy podatników. Obywatel zyska zaufanie do prawa podatkowego, tylko wówczas gdy będzie mu ono znane. W związku z tym ustawodawca powinien ukształtować zasady podatkowe w sposób przejrzysty, konsekwentny i ogólnie zrozumiały. Stworzy to szansę dla większej aktywności i rozwoju przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
Słowa kluczowe: Konstytucja RP, Wolność gospodarcza, Teoria prawa, Opodatkowanie, Teoria opodatkowania, Podatki, Działalność gospodarcza



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Anna Krawczyk-Sawicka",
title = "Wolność gospodarcza a zasada władztwa daninowego w świetle Konstytucji RP z 1997 r.",
journal = "Przegląd Prawno-Ekonomiczny",
year = "2014",
number = "2",
pages = "108-117"
}

Cytowanie w formacie APA:
Krawczyk-Sawicka, A. (2014). Wolność gospodarcza a zasada władztwa daninowego w świetle Konstytucji RP z 1997 r. Przegląd Prawno-Ekonomiczny, 2, 108-117.