Anna Dąbkowska

[The share of bank credit as sources of SMEs financing in Poland and in Germany]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2015
Streszczenie: Sektor małych i średnich przedsiębiorstw odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce Polski oraz Niemiec z uwagi na fakt, że stanowi najliczniejszą grupę podmiotów, która generuje ponad połowę miejsc pracy oraz ma ok. 50% udział w tworzeniu PKB. Jednak dla sprawnego funkcjonowania oraz rozwoju podmiotów z sektora MŚP istotny jest dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania. Wiele podmiotów na drodze rozkwitu i projektów inwestycyjnych napotyka bariery wynikające z niedostatecznego kapitału własnego oraz utrudnień w pozyskiwaniu kapitałów obcych. Najbardziej popularną formą finansowania zewnętrznego od wielu lat jest kredyt bankowy. W niniejszym opracowaniu przedstawiony zostanie udział kredytu bankowego w finansowaniu MŚP. Zwrócono również uwagę na istotę długoletniej współpracy podmiotów gospodarczych z sektorem bankowym, która ma duży wpływ na pozyskanie kredytu bankowego.
Słowa kluczowe: MŚP, kredyt bankowy, źródła finansowania

author = "Anna Dąbkowska",
title = "Udział kredytu bankowego w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i w Niemczech",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2015",

Dąbkowska, A. (2015). Udział kredytu bankowego w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i w Niemczech. PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 395, 73-83.