Kompetencje medialne – próba pomiaru
[Media Literacy: An Attempt at Measurement]

Czasopismo: Studia Medioznawcze (ISSN: 1641-0920)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: W artykule naświetlono zagadnienia diagnozy (assessment) i pomiaru (measurment) kompetencji medialnych. Głównym celem przeprowadzonych badań było uchwycenie poziomu wiedzy młodzieży na temat mediów. Próbowano określić wpływ wydarzenia edukacyjnego, jakim jest Olimpiada Wiedzy o Mediach, na poziom kompetencji medialnych. Zidentyfikowano również główne obszary realnych potrzeb edukacyjnych w tym zakresie. W tym celu dokonano walidacji miar kompetencji medialnych Setha Ashley’a i współpracowników (2013) oraz Melissy Tully i Emily Vragi (2015) na polskim gruncie. Przetestowano także dodatkowe wskaźniki: postaw wobec wiedzy medialnej i wybranych zagadnień medialnych. Wskaźniki były testowane w dwóch badaniach ankietowych: na próbie lubelskich uczestników Olimpiady Wiedzy o Mediach oraz wśród pozostałych uczniów klas III wybranych lubelskich szkół ponadpodstawowych. Na przykładzie obu grup (132 respondentów) wykazano, że kompetencje medialne są wielowymiarową konstrukcją, a niektóre wskaźniki korelują z wiedzą i postawami wobec mediów. Wyniki testu wiedzy wskazały, że faktyczna wiedza młodzieży w zakresie oddziaływania mediów jest niższa niż jej samoocena. Natomiast postawy wobec edukacji medialnej okazywały się ambiwalentne. Zarówno wiedzy o mediach, jak i postaw wobec edukacji medialnej nie różnicowało ani uczestnictwo w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach ani subiektywna ocena własnych kompetencji medialnych. Wyniki wskazały natomiast na znaczącą rolę edukacji pozaformalnej: rozmów o mediach w domu rodzinnym, jak i doświadczeń związanych z dodatkowymi zajęciami medialnymi realizowanymi w szkole.
Słowa kluczowe: pomiar kompetencji medialnych, wskaźniki wiedzy medialnej, Olimpiada Wiedzy o Mediach
Dostęp WWW: https://studiamedioznawcze.eu/index.php/studiamedioznawcze/article/view/318
DOI: 10.33077/uw.24511617.ms.2020.4.318

author = "Aneta Duda",
title = "Kompetencje medialne – próba pomiaru ",
journal = "Studia Medioznawcze",
year = "2020",

Duda, A. (2020). Kompetencje medialne – próba pomiaru . Studia Medioznawcze, 4, 763-776.