Początki i rozwój technologiczny artylerii ogniowej i jej wykorzystanie w średniowiecznych działaniach wojennych
[The Origins and Technological Development of Artillery and its Use in Medieval Warfare]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: \'Kwartalnik historii nauki i techniki - Kwartal\'\'nyi zhurnal istorii nauki i tekhniki -\' (ISSN: 0023-589X)
Rok wydania: 2024
Tom: 69
Numer czasopisma: 3
Strony od-do: 163-179
Streszczenie: Artykuł ten stara się prześledzić rozwój artylerii od momentu pojawienia się czarnego prochu w Europie. Stopniowo ulepszano proces produkcji prochu poprzez oczyszczanie jego składników i dobór odpowiednich proporcji. Działa stały się kolejnym etapem ewolucji dawnych machin miotających. Aby je wytworzyć, odkryto odpowiednie stopy metali i udoskonalono sztukę odlewania dział. Zastosowanie pocisków z żelaza i ołowiu zamiast kamiennych pozwoliło zmniejszyć ich rozmiary i zwiększyć siłę uderzenia. Początkowo niezbyt skuteczna, nowa broń zaczęła odgrywać coraz większą rolę w wynikach bitew, odgrywając kluczową rolę, między innymi, w zdobyciu Konstantynopola czy zakończeniu wojny stuletniej.
Słowa kluczowe: średniowiecze, historia sztuki wojennej, artyleria ogniowa, rozwój techniki wojennej



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Andrzej Niewiński",
title = "Początki i rozwój technologiczny artylerii ogniowej i jej wykorzystanie w średniowiecznych działaniach wojennych",
journal = "\'Kwartalnik historii nauki i techniki - Kwartal\'\'nyi zhurnal istorii nauki i tekhniki -\'",
year = "2024",
number = "3",
pages = "163-179"
}

Cytowanie w formacie APA:
Niewiński, A. (2024). Początki i rozwój technologiczny artylerii ogniowej i jej wykorzystanie w średniowiecznych działaniach wojennych. \'Kwartalnik historii nauki i techniki - Kwartal\'\'nyi zhurnal istorii nauki i tekhniki -\', 3, 163-179.