[Individual Ransom as a Tool for Liberation from Prisoner of War in the Late Middle Ages]

Czasopismo: Acta Universitais Lodziensis (ISSN: 0208-6050)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Ważnym czynnikiem w zapatrywaniu się na zjawisko jeniectwa w wiekach średnich była jego merkantylizacja. Jeniectwo miało istotny wymiar ekonomiczny, związany z czerpaniem zysków z okupu. Okup za jeńców stanowił ważną część dochodu z działań wojennych w średniowieczu i stanowił zarazem najważniejsze narzędzie w odzyskiwaniu wolności po dłużej lub krócej trwającej niewoli. Okup, czyli ekwiwalent finansowy za zachowanie jeńca przy życiu i zwrócenie mu wolności, regulowany był (w podstawowym wymiarze prawnym) odgórnie i praktyka korzystania z niego wyraźnie stabilizowała się w wiekach średnich. Instytucjonalizacja dotyczyła także działań prawno-administracyjnych (np. dokumentacji związanej z wydawanymi poświadczeniami wpłacenia okupu).
Słowa kluczowe: średniowiecze, historia wojen, jeniec wojenny, okup
Dostęp WWW: https://czasopisma.uni.lodz.pl/historica/article/view/19832
DOI: 10.18778/0208-6050.114.03

author = "Andrzej Niewiński",
title = "Indywidualny okup jako narzędzie uwolnienia z niewoli wojennej w późnym średniowieczu (XI-XIV wiek)",
journal = "Acta Universitais Lodziensis",
year = "2023",

Niewiński, A. (2023). Indywidualny okup jako narzędzie uwolnienia z niewoli wojennej w późnym średniowieczu (XI-XIV wiek). Acta Universitais Lodziensis, 114, 27-55.