Przemoc i okrucieństwa wojny w średniowieczu. Wojna Dwóch Róż jako przykład zaniku etosu rycerskiego
[The violence and atrocities of war in the Middle Ages. The Wars of the Roses as an example of the disappearance of the chivalric ethos]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Przegląd Historyczno-Wojskowy (ISSN: 1640-6281)
Rok wydania: 2023
Tom: 24
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 11-39
Streszczenie: Artykuł porusza aspekt przemocy i okrucieństw podczas działań wojennych w wiekach średnich na przykładzie Wojny Dwóch Róż. Średniowieczni kronikarze i pisarze podają liczne przykłady okrucieństw i masakr dokonywanych podczas konfliktów zbrojnych. W przedstawionym artykule zbadano, czy wysiłki te (wraz z kodeksem rycerskim, rozporządzeniami królewskimi i pismami na temat ius in bello) wpłynęły na zachowanie walczących. Zaciekła wojna domowa w Anglii pod koniec XV w., znana jako Wojna Dwóch Róż, zaczęła definiować i manipulować pojęciem rycerstwa, zarówno w praktyce, jak i ideologią kulturową. Wojna Dwóch Róż w Anglii przypadła na okres późnego średniowiecza. Niniejszy artykuł dowodzi, że wojna ta przyniosła zmianę uosobienia rycerstwa jeśli chodzi o praktyczne zastosowania. Podczas gdy ideał rycerstwa zawsze opierał się na szlachetnym postępowaniu i promowaniu indywidualnych umiejętności na polu bitwy, w Anglii podczas wojny domowej najwyraźniej dokonał wyraźnej erozji tego wzorca.
Słowa kluczowe: średniowiecze, wojna domowa, Wojna Dwóch Róż, etos rycerski, przemoc, działania wojenne
DOI: 10.32089/WBH.PHW.2023.1(283).0001



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Andrzej Niewiński",
title = "Przemoc i okrucieństwa wojny w średniowieczu. Wojna Dwóch Róż jako przykład zaniku etosu rycerskiego ",
journal = "Przegląd Historyczno-Wojskowy",
year = "2023",
number = "1",
pages = "11-39"
}

Cytowanie w formacie APA:
Niewiński, A. (2023). Przemoc i okrucieństwa wojny w średniowieczu. Wojna Dwóch Róż jako przykład zaniku etosu rycerskiego . Przegląd Historyczno-Wojskowy, 1, 11-39.