[The hunger has more destructive power than the sword. War preparations in Le Livre des fais d'armes et de chevalerie Christine de Pisan]

Czasopismo: Acta Universitais Lodziensis (ISSN: 0208-6050)
Rok wydania: 2021
Streszczenie: W średniowiecznych działaniach wojennych, mimo postępu technologicznego podstawową kwestią było zapewnienie wojskom zaopatrzenia. Logistyka od zawsze była głównym aspektem walki zbrojnej na dużą skalę. Zapewnienie prowiantu dla wojsk i garnizonów oraz administracja wojskowa to niezbędne elementy każdej kampanii militarnej Jednak, pomimo jej niezaprzeczalnego znaczenia, zaskakująco mało wiemy na ten temat. Dlatego też w pewnym zakresie, lukę tę wypełnia dzieło Le Livre des fais d’armes et de chevalerie (Księga o czynach zbrojnych i rycerstwie) Christine de Pisan, wybitnej francuskiej autorki pochodzącej z Włoch. W jej dziele znajdujemy wiele informacji natury praktycznej: jak wojsko ma się przemieszczać, jak przeprawiać się przez rzeki i strumienie, co zrobić, jeśli bitwa wydaje się nieunikniona, jak ma postąpić dowódca, jeśli nie chce brać w niej udziału. Zawiera też cenne informacje w odniesieniu zwłaszcza do materialnych warunków prowadzenia wojny i związanej z tym sztuki oblężniczej. Autorka podaje szczegółowe instrukcje odnośnie do tego, jak zadbać o transport prowiantu i ekwipunku co daje cenny wgląd w ówczesne realia.
Słowa kluczowe: Christine de Pisan, średniowiecze, wojna, logistyka wojskowa, XV wiek, twórczość i literatura kobiet
Dostęp WWW: https://dspace.uni.lodz.pl/xmlui/handle/11089/42605
DOI: 10.18778/0208-6050.109.03

author = "Andrzej Niewiński",
title = "Głód ma większą moc niszczycielską niż miecz. Przygotowania wojenne w Le Livre des fais d’armes et de chevalerie Christine de Pisan",
journal = "Acta Universitais Lodziensis",
year = "2021",

Niewiński, A. (2021). Głód ma większą moc niszczycielską niż miecz. Przygotowania wojenne w Le Livre des fais d’armes et de chevalerie Christine de Pisan. Acta Universitais Lodziensis, 25-50.