William Marshal – „najlepszy rycerz jaki kiedykolwiek żył”
[William Marshal, „The Best Knight who Ever Lived”]

Czasopismo: Acta Universitais Lodziensis (ISSN: 0208-6050)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Artykuł ukazuje idealnego rycerza swoich czasów Wilhelma Marshala (II poł. XII – początek XIII stulecia), traktującego własne życie jako powołanie i służbę, na pierwszym miejscu stawiającego honor, dzielność i odwagę. Wszystkie czyny rycerza podporządkowane są nadrzędnej zasadzie honorowego postępowania. Największą chwałę przynoszą mu czyny zbrojne, zwycięstwa turniejowe, bohaterstwo na polu walki oraz lojalność. Z biegiem czasu Wilhelm Marshal dał się poznać jako wytrawny dyplomata, administrator, ale również strateg i dowódca.
Słowa kluczowe: Wilhelm Marshal, średniowiecze, etos rycerski, turnieje rycerskie, literatura średniowieczna
Dostęp WWW: https://czasopisma.uni.lodz.pl/historica/article/view/6290/5920
DOI: 10.18778/0208-6050.104.03

author = "Andrzej Niewiński",
title = "William Marshal – „najlepszy rycerz jaki kiedykolwiek żył”",
journal = "Acta Universitais Lodziensis",
year = "2019",

Niewiński, A. (2019). William Marshal – „najlepszy rycerz jaki kiedykolwiek żył”. Acta Universitais Lodziensis, 104, 21-45.