[The Knightly Ideals of Everyday Life according to The Book of Chivalry of Geffroi de Charny]

Czasopismo: Acta Universitais Lodziensis (ISSN: 0208-6050)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Księga o rycerstwie, napisana przez Godfryda de Charny, uważana za syntetyczny opis sztuki rycerskiej w XIV w., daje cenny wgląd w kulturę rycerskości. Podobnie jak wielu średniowiecznych pisarzy podejmujących temat rycerstwa, de Charny aktywnie uczestniczył w turniejach, walczył z powodzeniem w licznych kampaniach podczas wojny stuletniej, a także w bitwie pod Poitiers (1356), gdzie zginął w obronie Oriflamme. Jego Księga, pierwotnie przeznaczona jako podręcznik dla członków Królewskiego Zakonu Gwiazdy, została włączona do szerszego programu reform króla Jana Dobrego. De Charny opisuje rycerski styl życia i niezbędne rycerskie cnoty, przeciwstawiające się licznym wyzwaniom prawdziwego życia zbrojnego. Główną rycerską cechą jest męstwo, rycerz jest również człowiekiem honoru, pełnym pobożności, który poddaje się nieustannym podróżom, szukając okazji do walki i podejmując trudny wysiłek, by przynieść chwałę swojemuo imieniu i zapewnić sobie zbawienie.
Słowa kluczowe: Geoffroi de Charny, średniowiecze, etos rycerski, twórczość i literatura średniowieczna, XIV wiek
Dostęp WWW: http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/27381/101_2_11-28_Niwinski.pdf?sequence=1&isAllowed=y
DOI: 10.18778/0208-6050.101.02

author = "Andrzej Niewiński",
title = "Rycerskie ideały codziennego życia według Księgi o rycerstwie Godfryda de Charny",
journal = "Acta Universitais Lodziensis",
year = "2018",

Niewiński, A. (2018). Rycerskie ideały codziennego życia według Księgi o rycerstwie Godfryda de Charny. Acta Universitais Lodziensis, 11-28.