PHONOHOLISM AS A SIGN OF ‘ALWAYS ON’ GENERATION – RESEARCH REPORT

Czasopismo: Seminare. Poszukiwania naukowe (ISSN: 1232-8766)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: W artykule przedstawiono badania dotyczące zagrożenia fonoholizmem jakie występuje wśród młodzieży szkół średnich. Silne przywiązanie do telefonu komórkowego może być dla wielu uczniów zwiastunem poważnych problemów. Dzięki wykorzystaniu w badaniach metody sondażu diagnostycznego, 450 uczniów szkól średnich z terenu całej Polski mogło wyrazić swoje opinie na temat zagrożeń związanych z używaniem telefonu komórkowego. Ich opinie zostały przeanalizowanie pod kątem umiejętności racjonalnego korzystania ze smartfonu, w tym czasowej możliwości rezygnacji lub ograniczenia używania telefonu komórkowego. Analiza danych z sondażu wykazała, iż uczniowie nie dostrzegają u siebie negatywnych skutków korzystania z telefonu komurkowego, ale jednocześnie deklarują, iż funkcjonowanie bez telefonu byłoby dla nich bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Wyniki sugerują, że owo zagrożenie w pewnym stopniu występuje i dlatego większy nacisk należy położyć na działania profilaktyczne, które mogą pomóc skutecznie chronić uczniów przed fonoholizmem.
Słowa kluczowe: młodzież, telefon komórkowy, uzależnienie, fonoholizm, „always on”

author = "Andrzej Łuczyński",
title = "PHONOHOLISM AS A SIGN OF ‘ALWAYS ON’ GENERATION – RESEARCH REPORT",
journal = "Seminare. Poszukiwania naukowe",
year = "2023",

Łuczyński, A. (2023). PHONOHOLISM AS A SIGN OF ‘ALWAYS ON’ GENERATION – RESEARCH REPORT. Seminare. Poszukiwania naukowe, 115-133.